Arı Sütü Üretimi ve Faydaları

2

Arı Sütü Üretimi ve Faydaları

Arı Sütü Üretimi ve Faydaları ; Arıcılık, çok eski zamanlardan bu yana yapılan işlerden bir tanesidir. Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle berber arıcılık işi de önemli gelişmeler kaydetmiştir.

Arı sütü üretimi ile yeni bir meslek dalı oluşturuldu. Arılar, doğamızın ayakta kalması için önemli bir görev üstlenmiştir. Farklı türler bulunan arılar tam bir uyum içinde hayatlarına devam eder. Arılar koku alabilir ve sesleri duyabilir. Bir arının bir kilo balı yapması için milyonlarca çiçeğe konması gerekir.

Çalışkanlıkları ile bilinen arılar yuva içinde koloni halinde hayatlarını sürdürürler. Kovan içerisinde ana arı, işçi arı ve erkek arı bulunur. İşçi arıların koloni ana görevi ise arı sütü ve bal mumu salgılamaktır. Ana arılar, yumurtlama görevini üstlenir. Erkek arılar ise kolonide çiftleşmek için kullanılır.

Arı Sütü Nasıl Elde Edilir?

Arı sütü, genel olarak ilkbahar ve yaz aylarında toplanır. Arı sütü toplanırken kraliçe arı, arıcı tarafından alınır. Daha sonra kovana yumurta ve larva şeklini andıran petekler bırakılır. Bu petekler üzerine işçi arılar, kraliçelerinin gelişimi için arı sütü doldurur. Arı sütü doldurma işlemi üç gün kadar sürmektedir. Doğal yollarla yapılması nedeniyle bir kovandan sadece 20 ila 25 gram aralığında arı sütü elde edilir.

Arı Sütü Nasıl Saklanır?

Arı sütü hızlı bir şekilde bozulur. Bu yüzden tüketilmesi sırasında iyi şekilde muhafaza edilmesi önemlidir. Saklama sırasında ısıya maruz bırakılmamalıdır.  Arı sütü soğuk hava depolarında saklanabilir. İçeriğinin bozulmasını önlemek amacıyla içine bal ekleyebilirsiniz.

Alerjisi Olanlar Kullanabilir Mi?

Arı zehrine karşı alerjisi olanların arı sütü tüketmesi önerilmez.

Hamileler Nasıl Tüketilir?

Hamile olan kişilerin mutlaka doktor kontrolünde arı sütü tüketmeleri tavsiye edilir. Kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde mutlaka doktora danışmalıdır.

Arı Sütü Üretimi ve Faydaları
Arı Sütü Üretimi ve Faydaları

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Ek gıda olarak tüketilen arı sütü, saf halde kullanılabiliyor. Arı sütü hassas bir besindir. Isıdan ve ışıktan etkilenebilir. Bak ile karıştırarak bu ürünü kullanabilirsiniz. Her ürünün içeriği farklılık gösterebilir. Günlük tüketim miktarlarına dikkat etmelisiniz.

Arı Sütü Ne İçin Kullanılır?

Arı sütü sahip olduğu zengin içeriği nedeniyle öne çıkar. Uzun zamandır arı sütü insanlar tarafından tercih ediliyor. Antioksidan özelliği nedeniyle arı sütü, arıların çok daha güçlü hale gelmesini sağlıyor. Arı sütünün ayrıca cilde ciddi faydaları da bulunuyor.

Çocuklar Arı Sütü Nasıl Tüketmelidir?

Dört yaşından itibaren herkes arı sütü kullanabilir. Ancak tüketim sırasında belirtilen dozları dikkate almalısınız.

Arı Sütü Üretimi

Ülkemizin geniş floral çeşitliliği arıcılık mesleğinin de öne çıkmasını sağlamıştır. Bu Ülkemizde kocan başına ortalama bal üretimi 16 kg’dır. Bal üretiminde ülkemiz dünya ortalamasının altındadır. Bu nedenle doğru bir şekilde üretim yapılması gerekir. Arı sütünün yeterince üretilmediği için işletmelerdeki maliyetinde de artış görülür. Bu yüzden rekabet şansıda düşmeye başlar.

Arıcılık mesleğini yapmadan önce mutlaka gerekli eğitimleri almak gerekiyor. Arı sütü üretim tekniklerini öğrenerek bu konuda tüm sorunlara çözüm bulabilirsiniz. Arı sütü üretimi konusunda bir çok proje gerçekleştirilmektedir. Eğitim sonrasında teknik ekip tarafından takibi proje kontrolleri yapılır.

Arı Sütünün Fiyatı

Üretimi zahmetli olması nedeniyle arı sütü oldukça pahalıdır.  Arı sütü, bal arılarının ürettiği süte benzer. Salgı türü de coğrafyaya göre değişiklik gösterebilir. Arı sütü, ana kraliçenin ve larvaların beslenmesini sağlar.

İşçi arılar gücünü kaybeden ana arının yerine birkaç küçük larvayı bol miktarda arı sütü ile besler. Bu salgı ana arı olmak için ihtiyaç duyulan besin desteğini sunar. Arı sütünün rengi beyaz bir yapıda bulunur. Üretimi son derece zordur. Uzun süre çalışmayı gerektirir.

Kraliçe arının tek besin kaynağı arı sütüdür. Kraliçe arı, görünümü ile farklıdır. Kraliçe arı tek doğurgan arıdır.

Ülkemizde arıcılık yapanların sayısı da artmaya başladı. Ancak arıcılıkta doğru metotların kullanılması son derece önemlidir. Arıcılığa yeni başlayanlar ilk yılda 5-10 arasında koloniye sahip olmalıdır. Tecrübe edindikçe sayıyı arttırabilirler.

Tecrübe sahibi olmadan fazla kolonide çalışmak doğru bir uygulama değildir. Arıları ilk bahar aylarında satın almanız tavsiye edilir. Arı satışı pek çok yerde yapılmaktadır. Ayrıca kovanları Langstroth kovanı şeklinde yaptırmanız önerilir. Sizde bu işi yaparak iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Marul Yetiştiriciliği ve Maliyeti

Forex Hesabı Nasıl Açılır

En İlginç 60 Dünya Gerçeği

Bebeklerde Diş Çürümesini Önleme


2 Yorum
  1. […] Arı Sütü Üretimi ve Faydaları […]

  2. […] Arı Sütü Üretimi ve Faydaları […]

Cevapla

Your email address will not be published.