Dolap Uygulaması Üzerinden Para Kazanmak

Dolap Uygulaması Üzerinden Para Kazanmak

Ağustos 8, 2018 8 Yazar: gülce Eldemir

dolap uygulaması ile ilgili görsel sonucu

Aylardır her internete girdiğinizde bu logo ve bu uygulama üzerinden satış yapıp yüksek paralar kazandığını söyleyen insanlarla karşılaşıyorsunuz değil mi? Ünlü oyuncular/mankenler/influencerlar kıyafetlerini bu uygulama üzerinden satışa çıkarıyorlar. Peki bu dolap aslında ne? Getirisi iyi mi? Bu uygulamayı bir de hiçbir reklam getirisi olmayan birilerinin ağzından dinleyin..

Öncelikle dolap ikinci el kadın kıyafetleri satışı için kurulmuş bir uygulama. Aksesuar,çanta ve ayakkabı satışı da mevcut. Aynı zamanda çocuk kıyafetleri de satabiliyorsunuz ama erkek kıyafetlerinin satışı yok.

Peki satışı nasıl yapıyoruz?

Giymediğiniz, yıllardır dolabınızın kuytu köşelerinde çürüyen kıyafetleriniz artık evde yer kaplamasın. Giysilerinizin bir güzel fotoğrafını çekiyorsunuz. İlgi çekebilmek için tabii fotoğraflarınızın daha güzel çekilmiş olması gerekiyor. Sonra bu çektiğiniz fotoğrafları uygulamaya yüklüyor, markasını isterseniz dahasatın alırken ödediğiniz fiyatı ve satmak istediğiniz fiyatı yazıyorsunuz. Fiyat seçimi tamamen size kalmış ama uygulama bünyesindeki algoritme sayesinde o markanın o ürünün genel satış fiyatını size bildirerek satış oranlarınızı arttırmanız yönünde size tavsiyeler veriyor. Kategorilendirme için beden,renk,desen bilgilerini de girdikten sonra bu gönderi uygulamanın editörlerine gönderiliyor. Editörler yüklediğiniz parçanın kriterlere uygun olup olmadığına ve fotoğrafın netliğine göre yükleyip yükleyemeyeceğinize karar veriyorlar. Gönderiniz onaylandıktan sonra profilinizde satışa çıkıyor.

Uygulama komisyon kesiyor mu?

Evet.

-20-999 tlnin altındaki satışlarınızda 2,99 tl sabit komisyon

-1000 tl ve üzeri satışlarınızda ise satış fiyatının %8i kadar.

Kargo ücreti fiyata dahil mi?

Eskiden kargo alıcıya aitti ama yeni düzenlemeler ve uygulamanın size sunduğu dolabınızda yapabileceğiniz kampanyalar ile satışlarınızı arttırmak için kargoyu siz de ödeyebiliyorsunuz. Hem alıcılar hem de satıcılar için aynı olan 2.99 tllik bir kargo bedeli var. Kargo satıcı ödemeli olunca insanların alışveriş yapmaya daha meyilli olduğu bilinen bir gerçek.

Eskiden ptt ile olan anlaşma şu an sürat ve yurtiçi kargo ile geçerli. Satışınızı yaptıktan sonra uygulamanın size verdiği sipariş koduyla ürünleri teslim ediyor ve hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Ücret sizin dolap hesabınızdan kesiliyor ya da alıcı ödemeliyse alıcı en başta kargo ücretini de yatırıyor.

Bu anlattıkların iyi hoş da, güvenilir mi?

Uygulama kesinlikle güvenilir. Kendim de dahil kullanan hiçbir arkadaşımdan ne alışta ne satışta bir sorun yaşandığını duymadım. Bazen alıcı ile satıcı arasında çıkan tatsızlıklar olduğu oluyor,alıcılar ürünü iade etmek istediklerinde dolap ekibi her iki tarafı da mağdur etmeden sorunu çözmeye çalışıyor. Ya da satıcı ürünü dört iş günü içinde kargolamazsa alıcıyı mağdur etmemek için otomatik olarak siparişi iptal ediyorlar.

Satış yaptığınızda alıcı ücreti yatırıyor ama bu para sizin dolap hesabınıza hemen aktarılmıyor. Karşı taraf ürünün eline ulaştığını onaylamadan parayı alamıyorsunuz. Bu sayede hem alıcıyı korumuş oluyorlar hem de kendi güvenilirliklerini.

İkinci el satış platformları hakkında daha fazla bilgi almak için “GARDROPS” yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

İnsanlar gerçekten ikinci el kıyafet alıyorlar mı?

Satış yapmaya başlamadan önce benim de inanamadığım bir durum. Ama yaklaşık iki hafta içinde iki yüz liradan fazla para kazanınca anladım ki insanlar piyasanın pahalılığından, biraz da çarşı pazar avm gezmekten sıkıldıklarından temiz gördükleri ve güvendikleri zaman rahat rahat ikinci el alışveriş yapıyorlar. Özellikle belirli markalar bazı bölgelerde olmadığı için insanlar kolay ulaşabilmek ve ucuza almak için dolapı tercih etmeye başladı.

Pahalı marka ürünlerin satışı içinse (özellikle ayakkabı/çanta) uygulamanın ayrı bir ekibi var. Çakma ürünlerin satışına izin vermiyorlar. Böyle olunca da insanlar binlerce lira değerindeki ürünleri daha ucuza alabiliyorlar.

Tabii ürünlerinizin satış oranını arttırmak sizin elinizde. Hem yukarıda da bahsettiğim gibi daha güzel fotoğraflar çekerek ürünlerinizi ön plana çıkarabilirsiniz hem de alıcılarla ilişkilerinizi iyi tuttuğunuzda satıştan sonra yaptıkları herkese açık olan değerlendirmelerle potansiyel alıcıların sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz. Bütün bunların yanında uygulama alıcıların ilgisini çekmeniz için size indirimler vbgibi çeşitli kampanya fırsatları da sunuyor.

Parayı nerede/nasıl harcayabilirim? Ne zaman elime geçer?

Alıcı onayından sonra uygulama paranızı “dolap hesabınıza” yatırıyor. Bu hesap uygulama üzerindeki harcamalarınızda kullanabileceğiniz hesabınız.

Bu hesaptaki parayı 4 şekilde harcayabilirsiniz.

  1. Yine uygulama üzerinden alışveriş yaparak harcayabilirsiniz, üstelik hesabınızdaki para %10 daha değerli kabul edilir.
  2. Trendyol/Morhipo vb siteler için (o sırada anlaşma hangisi ile) hediye çekkine çevirebilirsiniz. Hediye çeklerinde de uygulama çekin belirli bir miktarını size hediye ediyor.
  3. Bağış yapabilirsiniz. MİKADER,HAÇİKO,UNICEF veye AİP kurumlarına bağış yapabilirsiiz.

Ya da banka hesap numaranızı vererek tamamını ya da bir kısmını nakte çevirebilirsiniz.

Siz de hem evinizde boynu bükük duran kıyafetlerinizi yeniden hayata kazandırmak hem de bundan para kazanmak istiyorsanız “dolap” uygulaması tam size göre. İyi satışlar!

İkinci el satış platformları hakkında daha fazla bilgi almak için “GARDROPS” yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.