Elektrikli Araç Sektöründe iş Fikirleri

3

Elektrikli araç sektöründe iş fikirleri, elektrikli otomobillerin hayatımızda daha fazla yer almasıyla birlikte önem kazanan konulardan biri olmaya devam ediyor. Özellikle farklı bir sektöre yatırım yapmak ve geleceği olan bir sektörde yer almak isteyen yatırımcılar, elektrikli araç sektöründe yapılabilecek işlerin neler olduğunu araştırıyorlar.

Elektrikli Araç Sektöründe İş Fikirleri

Her ne kadar elektrikli araç sayısı her geçen gün artıyor olsa da, sektörün yan unsurları bakımından hala tedarik sıkıntısı tam olarak tamamlanmış değil. Bu nedenle belirli bir sermayeniz varsa bu alanlara yatırım yapmanız, her geçen gün daha fazla kazanmanızı sağlayabilir. Sektörün yan alanlarında yapabileceğiniz yatırımlardan bazıları şunlardır;

Kamusal Alanda Şarj Üniteleri

Elektrikli araçlar için büyükşehirlerde bulunan şarj istasyonlarının sayısı, henüz istenilen seviyeye ulaşabilmiş değildir. Bu açığı yatırım yaparak fırsata dönüştürmeniz, özellikle yerli otomobilin satışa sunulmasıyla birlikte size daha fazla getiri sağlayabilir.

Ekonomi piyasalarının nabzını tutmak için dünya genelinde yapılan birçok araştırma, gelişmiş ülkelerde dahi elektrikli araç şarj istasyonlarının henüz %40 seviyelerinde olduğunu gösteriyor. Geriye yüzde 60’lık bir Pazar payı kaldığı gibi, %40’lık dilimden de pay alınacağı düşünüldüğünde ileri de bu işin iyi bir getirisi olacağı kesindir.

Dinlenme Alanları ve Mola Yerleri

Dinlenme alanları ve mola yerleri, elektrikli araç sektöründeki iş fikirleri arasındadır. Zira şarj süresinin klasik akaryakıttan çok daha fazla olması, bu alana yatırım yapacakları da bir hayli umutlandırıyor.

Her ne kadar yüksek hızlı şarj istasyonlarının kurulumu gündemde olsa da, bu süre bakımından 5-10 dakika olmayacaktır. En azından 40 dakikanın üzerinde bir şarj süresi hesaba katıldığında, özellikle ana yollar üzerindeki istasyonlarda yeme içme alanları ve dinlenme mekânları, getirisi yüksek işlerden biri olabilir.

Atık Batarya Toplama

Atık bataryaların toplanması karlı bir iş modeli olabilir. Ancak bunun çok kısa vadede olmasını söylemekte hayalcilik olur. Uzun vadede bir iş planını bu sektör için yapıyorsanız, atık batarya toplama hizmetini dikkate alabilirsiniz.

Akıllı telefon batarya teknolojileri ile benzerlik gösteren araç bataryalarının kısa sürede kullanım dışı olmayacağını unutmamak gerekir. Bu yüzden araç sayısının artmasıyla birlikte üzerinden en azından 3-4 yıllık bir zamanın geçmesi, bu iş için ideal zaman dilimi olarak görülebilir.

elektrikli-arac-sektorundeki-is-fikirleri-yz
Elektrikli Araç Sektöründe iş Fikirleri

Servis Hizmetleri

Elektrikli araçların henüz piyasada yeni olması ve Türkiye pazarında tam oturmuş bir servis ağlarının bulunmaması, elektrikli araç sektöründeki iş fikirleri için servis hizmetlerini öne çıkarıyor.

Bu alanda eğitimli çalışanlar bularak açacağınız servisler, gelir elde edebilecek bir yatırım yapmak demektir. Zira elektrik araçlar hakkında teknik kullanım bilgisi henüz yeterli seviyede değildir. Dolayısıyla bu da farklı sorunların çözümü için servislerin daha fazla öne çıkmasına yardımcı olur.

Bunlara benzer şekilde Elektrikli araç sektöründe iş fikirleri değerlendirilerek, geleceğe yönelik iyi bir yatırım sağlanabilir. Sizde elektrikli araç sektöründe iş fikirleri hakkında paylaşmak istediklerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz.

En karlı küçük işletme fikirleri


3 Yorum
  1. […] Elektrikli araç sektöründe iş fikirleri […]

  2. […] Elektrikli araç sektöründe iş fikirleri […]

  3. […] Elektrikli Araç Sektöründe iş Fikirleri […]

Cevapla

Your email address will not be published.