En Karlı Tarım Ürünleri

0

Tarımcılık ile uğraşmayı planlıyorsanız en karlı tarım ürünleri üzerine yatırım yaparak, emeğinizin karşılığını daha fazla alabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede yatırım yapabileceğiniz gibi bu ürünlerin daha kaliteli yetiştirildiği bölgelerde de yatırımlarınızı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

En Karlı Tarım Ürünleri Nelerdir?

Tarım ürünleri arasında en karlı olanları aşağıda sizler için listeledik. Özellikle büyük çaplı bir girişim planınız varsa, mümkün olduğu kadar bu ürünlerin daha verimli yetiştirildiği bölgelerde yatırımlarınızı değerlendirmeniz mantıklı olacaktır.

Zencefil Yetiştiriciliği

Oldukça iyi fiyatlardan satılan zencefil, yatırımcı azlığı sebebiyle kar oranı yüksek işlerden biridir. Siz de bu alanda yatırım yaparak sermayenizin karşılığını daha iyi bir şekilde alabilirsiniz.

Muz Yetiştiriciliği

Akdeniz Bölgesi’nde kaliteli şekilde yetişen muzlar, en popüler tropikal meyveler arasında yer alıyor. En karlı tarım ürünleri arasında sayabileceğimiz muz yetiştiriciliği sayesinde, ciddi bir kazanç olabilirsiniz. Önemli olan bu alanda yüksek bir sermaye ile yatırım yapmaktır. Antalya, mersin ve adana gibi bölgelerde muz yetiştiriciliği için yatırım yapmanız mümkündür.

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Sıcak ve soğuk ortamlara dayanıklı olması ile bilinen kuşkonmaz, en sağlıklı sebzeler arasında da yer almaktadır. Bu nedenle bu tip sebzelerin alıcısı farklıdır.

Kuşkonmaz yetiştiriciliği için toprak kalitesi ve hava şartları önemlidir. Özellikle Ege Bölgesi’ndeki illerde daha kaliteli şekilde yetiştirilmektedir. Son 10 yıl içerisinde devlet tarafından ciddi manada desteklenen kuşkonmaz yetiştiriciliği, en karlı tarım ürünleri arasında yer alıyor.

Ananas Yetiştiriciliği

Türkiye’de daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerinde verimli olarak yetişen ananas, karlı iş fikirleri arasında yer alıyor. Bol suya ihtiyaç duyan bu meyve, doğru iklim şartlarında yetiştirildiğinde yüksek bir pazar potansiyeline sahiptir.

Mango Yetiştiriciliği

Mango yetiştiriciliği Türkiye’de sadece sera ortamında yapılabilmektedir. Bu yüzden seracılık için uygun coğrafi bölgelerin tercih edilmesi, bu işte verimliliğin artmasına neden olacaktır. Karlılık oranı bakımından son derece tatminkar olan mango yetiştiriciliği, özellikle ihracat olarak değerlendirildiğinde daha fazla getirir sağlayabilir.

en-karli-tarim-urunleri-mango

Çilek Yetiştiriciliği

Yetiştirilmesi kolay olduğu gibi yüksek bir pazar payına sahip olması, çilek yetiştiriciliği cazip hale getirmektedir.

Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde rahatlıkla yetişebilen meyvelerden biri olması, bulunduğunuz yerden ayrılmadan yatırım yapabilme imkanı sunmaktadır. Ancak özellikle Akdeniz bölgesinde daha kaliteli bir şekilde yetişmektedir.

Seracılık faaliyetlerini de burada yoğun olduğunu düşündüğümüzde, çilek yetiştiriciliğini yaz kış yapmanız mümkündür. Özellikle dikey tarım yöntemi ile çilek yetiştirmek, daha az tarım alanı ile daha fazla verim için önemlidir.

Ülkemiz dünya genelinde çilek yetiştiriciliği alanında 4. Sırada yer almaktadır. Her ne kadar yüksek üretim oranına sahip olsa da, Türkiye’den ihraç edilen çilek miktarı oldukça fazladır. Bu yüzden iç pazarın yanı sıra dış pazara da rahatlıkla açılabilirsiniz.

Türkiye’de yatırım yapılabilecek en karlı tarım ürünleri bunlardır. Özellikle yüksek sermaye ile belirli bir plan dahilinde yapmanız, yatırımın daha fazla getiri sağlamasına yardımcı olur.

Nargile kafe açmanın maliyeti

Midyeci Dükkanı Açmanın Maliyeti ve Kazancı

 


Cevapla

Your email address will not be published.