Finlandiyada Çalışmak ve İş Fikirleri

5

Finlandiyada Çalışmak ve İş Fikirleri

Yurtdışında  iş teklifleri son zamanlarda büyük talep görüyor , makalemizde Finlandiya’daki iş fırsatları ve parasal fikirleri konusunu tartışacağız.

Finlandiya’daki iş ilanları ve iş fikirleri, son zamanlarda çekici olan fikirlerden biridir. Özellikle son zamanlarda, Finlandiya’nın yabancı işci alacağı haberi  birçok insanın dikkatini çekti. Doğruluğu açıklığa kavuşturulamamasına rağmen, aslında bu haberlerin ortaya çıkmasının bazı nedenleri vardı. Birincisi, Finlandiya her seviyede çok gelişmiş bir ülkedir. Ancak yaşlı nüfusun oranı yüksektir.

Bazı yerlerde, bu durum iş yapmak için dinamik bir nüfusun olmaması nedeniyle zorluklara neden olmaktadır. Doğum oranının çok düşük olması, bu sorunun daha da derinleşmesine yol açmaktadır. Politikacılar bu durumu göz önünde bulundurarak bir dizi müzakere yapmış olsalar da, net bir sonuç yok.

Ancak önümüzdeki yıllarda, yabancı işçilerin Finlandiya da işgücünü karşılamak için işe alındığına dair söylentiler basında yaygın olarak tartışılıyor. Ek olarak ise Finlandiya, herhangi bir ülke gibi, kendi ülkesine belirli meslek gruplarından insanları kabul ediyor ve belirli koşullar ortaya koyarak işci alıyor.

Finlandiyada Çalışmak ve İş Fikirleri
Finlandiyada Çalışmak ve İş Fikirleri

1 – Doktor

Dünyanın birçok yerinde saygın bir meslek olan doktorluk geniş istihdam olanakları ile Parasal Fikirlerinde en belirgin olanıdır. Özellikle Finlandiya gibi sağlık sektöründe çalışmak için personel sıkıntısı çeken ülkelerde, bir doktor mesleğinin uygulanması birçok yönden faydalıdır.

Yurtdışında kariyer yapmak isteyen doktorlar bu ülkedeki istihdam olanaklarından yararlanabilirler. Bunun için İngilizce konuşmanız yeterlidir. Sağlık sektöründeki bu personel eksikliğinin nedeni, yaşlı nüfusun kademeli olarak artması ve Doğum oranlarının düşmesidir.

En son Covıd-19 salgını Finlandiya’da bu durumun derinleşmesine neden oldu. Bu yönde istihdam edilebilecek dinamik bir nüfusun olmaması ve son salgınlar Finlandiya’nın yurtdışından nitelikli veya vasıfsız işgücü aramasına neden olmaktadır. Bu verilere dayanarak, yurtdışında kariyer yapmak isteyen doktorlar Finlandiya’yı seçebilir. Dünyadaki her şeye parmak basan bir ülke olan Finlandiya, bu anlamda birçokları için caziptir.

2- Hemşire

Finlandiya’nın en büyük sorunlarından biri sağlık sektöründeki personel eksikliğidir. Daha önce de belirtildiği gibi, bu sektörle ilgilenecek personel, yaşlı insanların çoğunluk olması nedeniyle her işe yetişemez.

Yurtdışında çalışmak isteyen hemşireler, Finlandiya daki iş ilanlarını takip ederek burada çalışabilirler. Finlandiya’da hemşire olarak çalışmak için İngilizce konuşmak gerekir. Ayrıca, Finlandiya dilini bilenlerin avantajları oldukça yüksektir.

Yakın zamanda hemşire sıkıntısı yaşayan Finlandiya, bu konuda kendi yolunda harekete geçiyor. Bir eş ile ülkeye gelen yabancılar işsizse, Fince dil eğitiminden sonra hemşirenin okulundaki Eğitim olanaklarından yararlanabiliyor. Göçmen Hemşirelik okulu olarak adlandırılan bu yerde, Finlandiya dilini başarıyla öğrenenler bu şekilde iş bulabiliyor.

3 -) Yaşlı Bakımı ve Hizmeti

Finlandiya’nın sağlık alanında ihtiyaç duyduğu bir diğer profesyonel alan yaşlı bakımı ve hizmetidir. Daha önce de belirtildiği gibi, yaşlı nüfusun çok büyük bir kısmı bu alanda personel gerektirir. Onların bakımı, yaşlı nüfusun Sağlığı kadar gereklidir.

Bakım evlerinde veya barınaklarda yalnız yaşayan yaşlıların bakımı, insanların bu alanda çalışmak zorunda kalmasına neden olur. Bu alanda eğitim almış kişiler Finlandiya iş ilanlarını takip ederek başvurabilirler. Bu alanda çok yüksek düzeyde eğitim gerektirmeden çalışmak mümkündür.

Buna ek olarak, eşleri aracılığıyla Finlandiya’ya gelen ancak işsiz olan kişilere Fince öğrenerek bu alanda çalışma talimatı verilir. Genel olarak, bu alanda çalışan insanlar, Finlandiya’ya gelen göçmenler ve İşsizler tarafından sağlanmaktadır. Yaşlı bakımı ve hizmet eğitimi almış kişiler bu işlerden yararlanabilir.

Bebeklerde Covid Belirtisi

4 -) Yatırım

Birçok ülkede yatırımlar olumlu karşılanmaktadır. Finlandiya’da, ülkelerine yatırım yapmak ve bir iş kurmak isteyenler bu yönde ılımlı bir şekilde rağbet görmektedir. Bir şirket kurmak isteyen Türkler, doğrudan Finlandiya satış temsilcilerine ve bu ülkenin yetkililerine başvurabilirler. Parasal Fikirler olarak kulağa hoş gelen bu durum Finlandiya’nın bakış açısından olumlu karşılanıyor.

5 -) Finlandiya’da Türk şirketleri

Finlandiya’da iş bulmak isteyen kişilerin başvurabileceği bir diğer alan da burada bulunan Türk şirketleridir. Çeşitli alanlarda parasal fikirleri olarak hizmet veren bu şirketler, bazı durumlarda Türkleri işe alma konusunda önceliklendirebilir. Avrupa Birliği üyesi olan Finlandiya, Avrupa ülkelerinden gelen işgücü talebini ilk karşıladığı gibi, Türk şirketleri de bu noktada kendi ülkelerini ilk sıraya koyabilirler.

Bu bağlamda, Finlandiya’da çalışmak isteyenler için, burada bulunan Türk şirketlerini takip etmek uygundur. Finlandiya’da iş yapan Türk şirketleri birçok Türk’e bu anlamda çalışma fırsatı veriyor. Bu işler için en azından İngilizce dilini bilmeniz gerekir.

6 -) Finlandiya Türk Konsolosluğu

Konsolosluklar Finlandiya’da iş fırsatlarından biridir. Ülkemizi temsil eden konsoloslukların burada çalışmak için Türk personeline ihtiyacı olabilir. Finlandiya konsolosluk işleri yardımıyla, bu alanda gerekli personel  genellikle İngilizce konuşmak için gereklidir. Aynı zamanda, fince dil bilgisi, bu alanda kesinlikle göze çarpacak artılardan biridir.

Yüzde Yüz Cinsiyet Belirleme

Tavşan Yetiştirme Maliyeti

 


5 Yorum
  1. […] Finlandiyada Çalışmak ve İş Fikirleri […]

  2. […] Finlandiyada Çalışmak ve İş Fikirleri […]

  3. […] Finlandiyada Çalışmak ve İş Fikirleri […]

  4. […] Finlandiyada Çalışmak İçin Tıklayınız […]

  5. […] Finlandiyada Çalışmak ve İş Fikirleri […]

Cevapla

Your email address will not be published.