İş Kurmadan Önce En Sık Yapılan Hatalar

0

İş kurmadan önce en sık yapılan hatalar, yatırımın olumsuz etkilenmesine ve projenin başarısız olmasına neden olabilir. Bu yüzden bu hataların neler olduğunu bilmek ve yapılabilecek hatalara karşı önceden karşı önlem almak, yatırımın başarıya ulaşması için önemlidir.

İş Kurmadan Önce En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

İş kurmadan önce yapılan hatalar genellikle şunlardır;

Kararsızlık

Her şeyden önce farklı yatırımları değerlendirip bu yatırımlar arasında kararsız kalmak, yapılabilecek önemli hatalardan biridir. Çünkü enerjinizi bir yere harcamak yerine, farklı alanlara harcayarak başarı oranınızı düşürebilirsiniz.

Popüler Alanlara Yönelmek

Herkesin yatırım yaptığı alanlara yönelmek size kazanç sağlayabilir. Ancak bu alanların sizin atmanıza daha neden olabileceğini unutmayın. Bu yüzden popüler alanlara yönelirken biraz daha dikkatli davranmanız daha sağlıklı olacaktır.

Herkesin yapmış olduğu işlere yönelmek yerine daha niş alanlara yönelerek, yatırımınız için başarı oranını artırabilirsiniz.

is-kurmadan-once-en-sik-yapilan-hatalar-uy543
İş kurmadan önce en sık yapılan hatalar

Hayalleri Ortak Etmek

Bir yatırım yaparken hayal kurmak önemlidir. Ancak iş kurmadan önce en sık yapılan hatalar arasında hayallerin daha fazla ağır basması ağır sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden ağır bedeller ödememek için hayallerinizi yatırım aşamasında fazla ön plana çıkarmamak gerekir.

Maliyet Hesaplamasında Yapılan Hatalar

Maliyet konusunda hesaplama yatarken detayları dikkate almamak, iş kurmadan önce en sık yapılan hatalar arasındadır. Çünkü en basit bir detay bile ileride sizin maliyetlerinizin ciddi oranda artmasına neden olabilir.

Mümkün olduğu kadar tüm maliyet kalemlerini hesaplamalı ve ileride oluşabilecek maliyet artışlarına karşı önceden önlem alınmalıdır.

Devlet Teşviklerinden Yararlanmamak

Devlet son 10 yıldır yatırımcılara ciddi manada teşvik vermektedir. Devletin vermiş olduğu desteklerden yararlanmak yerine doğrudan kendi sermayenizi işe bağlamak, daha fazla büyümenin önündeki engellerden biridir.

Şayet yatırım yapmak istediğiniz alanda devlet herhangi bir teşvik veriyorsa bundan yararlanmanız gerekir. Sermayenizi de ekstra olarak üzerine koymanız, yapacağınız yatırımın sermayesini ikiye katlamak anlamına gelecektir.

İş Planı Yapmamak

Bir işte başarılı olabilmek için esas olan öncelikle detaylı bir iş planı yapmaktır. Özellikle yüksek maliyet gerektiren işlere yatırım yapıyorsanız, iş planınızı baştan aşağı tüm detayları ile yapmanız gerekir.

Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde yatırımcıların tamamı enerjilerini iş planı yapmaya harcamaktadır. Çünkü planlı bir şekilde hayata geçirilen işin sermayesi az olsa bile, yüksek getirisinin olması mümkündür. Yine aksi şekilde yüksek yatırımla yapılacak bir iş, herhangi bir plan dahilinde yapılmıyorsa olumlu sonuçlara ulaşmak mümkün olmayabilir.

Yapılan Masraflar İçin Fatura Almamak

Henüz iş kurma aşamasındaysanız, işiniz için yapacağınız tüm harcamaları için fatura almanız önemlidir. Bu sayede yaptığınız bu harcamaları masraf olarak vergiden düşebilirsiniz. Aynı şekilde iş kurduktan sonra da iş yeri harcamalarınız için fatura almanız önemlidir.

Online Sektör İçin Planlama Yapmamak

Gelişen çağın gerekliliklerinden biri olan e-ticaret, neredeyse tüm sektörlerde olması gereken pazar kanallarından biridir. Siz de işinizi online ortama taşıyacak şekilde planlama yaparak, ileride bunun nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Her ne kadar işin başında böyle bir planınız olmasa bile, online ortama yönelik planları işin başında yapmanız faydalı olacaktır.

Döviz bürosu açmanın maliyeti

En Karlı Tarım Ürünleri


Cevapla

Your email address will not be published.