Jeofizik Mühendisi Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

2

Jeofizik Mühendisi Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

Jeofizik mühendisi nasıl olunur? Sorusu, madencilik ve petrol arama ve değerlendirme faaliyetlerine ilgi duyarak bu alanda kariyer hedefleyenlerin cevap aradıkları sorulardan biridir. Aşağıda tüm bu sorulara ve daha fazlasına cevap verilmiştir.

Jeofizik Mühendisi Kimdir?

Elektrik ve manyetik metotların kullanılması ile dünya yüzeyinin fiziki anlamda incelenmesi için gerekli bilgi ve yeteneğe sahip kişiler diyebiliriz.

Gerekli üniversite eğitimini aldıktan sonra jeofizik mühendisi unvanı kazanan kişiler, sismik keşif konusunda birçok görev ve sorumluluklar alırlar.

Özellikle gaz ve petrol yataklarının bulunması için, dolayısıyla petrol arama firmalarında istihdam edilirler.

Jeofizik Mühendisi Nasıl Olunur?

Asıl konumuz olan jeofizik mühendisi nasıl olunur? Sorusunun cevabına gelecek olursak, bu unvanı alabilmek için fakültelerin jeofizik mühendisliği bölümünden başarıyla mezun olmak gerekir.

Jeofizik mühendisliği bölümleri için eğitim süresi 4 yıldır. Jeofizik mühendisi olabilmek için hangi lisenin okunup okunmadığının herhangi bir önemi yoktur.

Okuyucularımızın birçoğu jeofizik mühendisi olmak için hangi lise mezunu olmak gerekir? Sorusu gibi çeşitli sorulara cevap arıyorlar. Lisede okunacak bölümün veya lise statüsünün herhangi bir önemi olmayıp, önemli olan üniversite sınavlarında jeofizik mühendisliği için gerekli olan taban puanın tutturulmuş olmasıdır.

Jeofizik Mühendisi Nasıl Olunur
Jeofizik Mühendisi Nasıl Olunur

Jeofizik Mühendisleri Ne İş Yapar?

Jeofizik mühendislerinin kendi meslek alanlarında çeşitli görev ve sorumlulukları bulunur. Bunların başında ise doğalgaz, petrol ve madencilik arama faaliyetlerinde etkin rol oynamak gelir.

Genellikle kamu kurumlarında istihdam edilen jeofizik mühendislerinin, aynı zamanda ülkenin ve dünyanın ileri gelen özel maden ve petrol arama şirketlerinde iş bulma imkanları da bulunmaktadır. Genel olarak jeofizik mühendislerinin görev ve sorumluluklarına bakacak olursak, şunlardan bahsedebiliriz;

  • Coğrafi değişikliğe göre bölgelere sismometre yerleştirerek,
  • Bölgenin sismik altyapısını incelemek,
  • Mevcutta olan sismik anlamdaki düzensizliklerin belirlenmesi ve bu amaçla kayıt cihazlarının kullanılması,
  • Gaz veya petrol bulunan yerlerde potansiyel olarak verimi değerlendirmek ve mümkünse rezervlerin daha fazla artmasını sağlamak,
  • Yapılan maden, doğalgaz ve petrol arama çalışmalarında, bölgenin rezervi üzerinde hacim çalışması yapmak,
  • Petrol ve maden arama çalışmalarında elde edilen ölçüm sonuçlarını toplayarak ilgili yerlere sunulmasını sağlamak,
  • Sismik ölçümlerin uygun olması durumunda mesleki teknikleri kullanarak bu uygunluğun doğru bir şekilde raporlanmasını sağlamak,

Jeofizik mühendislerinin genel görev ve sorumluluklarıdır.

Jeofizik Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Jeofizik mühendisi maaşları ortalama 7.100 lira civarındadır. En düşük maaş ortalaması ise 6.400 lira dolaylarında olup, kişinin tecrübeli olması ve yönetici konumunda bulunması gibi durumlara göre değişir. Buna göre en yüksek jeofizik mühendisi maaşı 13.000 TL civarlarındadır.

Jeofizik Mühendisi İş İmkânları

Jeofizik mühendisleri sismik araştırma ve geliştirmeye dayalı her alanda iş bulabilirler. Ancak maden, petrol veya doğalgaz arama geliştirme faaliyetleri yapan firma sayılarının dünyada ve ülkemizde az olması nedeniyle, iş bulma imkanlarının biraz kısıtlı olduğu söylenebilir.

Zabıta Nasıl Olunur

Laborant Nasıl Olunur

Büyükelçi Maaşları Ne Kadar

 


2 Yorum
  1. […] Jeofizik Mühendisi Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar? […]

  2. […] Jeofizik Mühendisi Nasıl Olunur […]

Cevapla

Your email address will not be published.