Laborant Nasıl Olunur? Laborant Maaşları Ne Kadar?

1

Laborant Nasıl Olunur? Laborant Maaşları Ne Kadar?

Laborant nasıl olunur, laborant maaşları ne kadar? Sorularına cevap bulacağınız bu yazımızda, laborantlık hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz farklı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Laborant Ne Demek?

Laborantlar, hastanelerde gerekli olan numunelerin alınması ve laboratuvar ortamında bulunan çeşitli test araçları ile gerekli testleri yaparak sonuçların ilgili sağlık birimine ulaştırılmasından sorumlu olan kişilerdir diyebiliriz.

Laborant Nasıl Olunur?

Laborant nasıl olunur? Sorusunun cevabına gelince bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin, öncelikle sağlık meslek yüksekokulları bünyesindeki birimlerden gerekli eğitimleri almaları gerekmektedir. Alınan eğitimle birlikte aynı zamanda tıbbi laboratuvar teknikerliği yapabilmek için, ön lisans mezunu olmak gerekir.

Gerekli eğitimleri alan kişilerin devlete bağlı sağlık kuruluşlarında istihdam olabilmeleri için, öncelikle devlet memuru olmalarına engel bir durumun olmaması şartı da bulunmaktadır. Kişinin mesleki anlamda kendini çeşitli yollarla geliştirmiş olması, bu mesleği daha iyi şartlarda yerine getirebilmesi için aranan şartlar arasındadır.

Diğer yandan eğitimlerle birlikte uygulama aşamasında yani stajyerlik sürecinde de pozitif şekilde sürecin tamamlanması, kişinin laborant olmasına etki edebilecek faktörlerden biridir. Her ne kadar eğitime dayalı bir meslek olsa da staj süresindeki tutum ve başarı, devlet memuru olarak hizmet vermesini sağlamak için önem taşır.

Laborant Nasıl Olunur? Laborant Maaşları Ne Kadar?
Laborant Nasıl Olunur? Laborant Maaşları Ne Kadar?

 Laborant Maaşları Ne Kadar?

Devlette ve özel sektörde laborant maaşları farklılık gösterebilmektedir. Ancak ortalama olarak gerek devlet ve gerekse özel sektör dikkate alınarak söylenecek olursa, ortalama maaşlar en düşük 4800 TL dolaylarındadır. Ortalama laborant aylıkları 5200 TL olurken, bazı özel sektör kuruluşlarının finans politikasına göre maaşlar 6 bin TL’yi bulabilmektedir.

 Laborantların İş İmkanları Nelerdir?

Laborant olarak kariyer yapmak isteyenler için geniş iş imkanlarından söz etmek mümkün değildir. Zira bu mesleği tercih edenler, ancak sağlık kuruluşlarında iş bulma imkânına sahiptirler. Ancak ülkemizde sağlık sektörünün giderek gelişmeye başlaması ve komşu ülkeler dahil olmak üzere Avrupa Ülkelerine de hitap etmesi, sağlık sektöründe hizmet veren kişilerin iş potansiyellerini artırmaktadır.

Laborantın Ne İş Yapar?

Mesleği icra edenlerin en önemli görevi, test sonuçlarının hijyenik ortamda alınmasını sağlamak için ön hazırlıkları yapmaktır. Çalışma sürecinde güvenlik ve sağlık talimatlarının mevzuata uygun şekilde dikkate alınması, hastalarla sağlıklı iletişimin kurulması ve sonuçlar hakkında açıklayıcı bilgilerin verilmesi de görevleri arasında sayılabilir.

Uzmanlarla iletişim kurarak hastanın tedavi sürecine destek olunması, hastadan doku ve kan gibi şeylerin örneklerinin alınması, bunların üzerine bilgilerin yazılması laboratuvar ortamında test edilmesi, laborantların en önemli görevidir.

Laborantta Olması Gereken Özelliklerden Bazıları
  • Sağlık verilerinin güvenilir bir şekilde işlenmesini sağlayacak yetkinliğe sahip olmak,
  • İletişim kabiliyetinin güçlü olması, üst ve astlarıyla sağlıklı iletişim kurabilmesi
  • İş hayatında titiz çalışmayı benimsemiş olmak,
  • Hastane ortamındaki ekipmanların doğru kullanımı ve olası sorunlara müdahale edilebilmesi konusunda yetkinlik sahibi olmak,

Küçük İşletme Fikirleri

At Yetiştiriciği Belgesi Nasıl Alınır

Zabıta Nasıl Olunur Maaşları Ne Kadar

 

 


1 Yorum
  1. […] Laborant Nasıl Olunur? Laborant Maaşları Ne Kadar? […]

Cevapla

Your email address will not be published.