Milletvekili Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

1

Milletvekili Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Milletvekili nasıl olunur, milletvekili maaşları ne kadar? Gibi sorular, gerek mesleğin ciddi manada kariyer sunması ve gerekse yüksek maddi imkânlar nedeniyle sıklıkla sorulmaktadır. Özellikle siyasete meraklı olanların ve ülke yönetiminde söz sahibi olmak isteyen vizyon sahibi insanların cevap aradıkları bu sorunun cevaplarını sizler için paylaştık.

Milletvekili Kimdir?

Anayasa ile belirlenen şartlar altında, herhangi bir siyasi partinin bünyesinde veya bağımsız olarak milletvekilliği seçimlerine girerek yeteri kadar oy alıp seçilmiş kişiler olarak tanımlanabilir.

Milletvekili olmak için çeşitli şartlar bulunuyor. Bu şartları sağlayan kişilerin seçimlere girerek oy barajını aşmış olmaları da seçilebilmek için önem taşıyor.

Milletvekili Nasıl Olunur?

Milletvekili olma şartları şunlardır;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak, milletvekili olabilmek için aranan yaş sınırıdır. Bu sınır daha öncesinde 30, ardından 25 ve son olarak da 18 olarak belirlenmiştir.
 • Bir siyasi parti çatısı altında milletvekili olmak isteyen kişilerin başvurularını ilgili siyasi partiye yapmaları ve kabul görmeleri gerekir. Siyasi partiler kendi yönetim kararları gereğince, adaylık başvurusu yapanlardan çeşitli tutarlarda başvuru ücreti alabilirler.
 • Bağımsız olarak seçimlere girmek isteyen adaylar ise, başvurularını il seçim kuruluna yapmalıdırlar.
 • Kamu hizmetlerinden yoksun olmamak ve yüz kızartıcı suçlardan ceza almamış olmakta, milletvekili adayı olabilmenin önemli şartlarından biridir.
 • Affa uğramış veya cezalarını bitirmiş olsalar bile taksirli suçlar haricinde 1 yıldan fazla ceza alan kişilerin milletvekili olmaları söz konusu değildir.
 • Milletvekili olabilmek için eğitim düzeyinin en az ilkokul olması da aranan şartlar arasındadır.
 • Bağımsız olarak veya bir parti çatısı altında seçime giren adayların, en az güncel olarak belirtilen oy oranını alması yani barajı geçmesi gerekir. il bazında kişi barajı geçiyor olsa dahi, partisinin ülke genelinde barajı geçmesi de seçilebilmek için önemlidir.
Milletvekili Nasıl Olunur?
Milletvekili Nasıl Olunur?

Milletvekillerinin Görevleri Nelerdir, Ne İş Yaparlar?

Milletvekilinin görev ve sorumlulukları genel olarak şunlardır;

 • Yasamaya katılmak milletvekillerinin en temel görevleridir. Yasaların düzenlenmesi, hazırlanması ve oylanması ile ülkede ihtiyaç duyulan yasaların çıkarılmasından sorumlu kişilerdir.
 • Çeşitli konularda soru önergesi hazırlayarak konu hakkında bilgi almak ve toplumun bilgilenmesini sağlamakta, milletvekillerinin yapmış oldukları işlerden biridir. Ancak yazılı veya sözlü soru önergesi vermek, vekiller için bir zorunluluk değildir.
 • Mahkûmlara yönelik genel ve özel afların çıkarılmasında milletvekilleri yetki sahibi kimselerdir.
 • Hükümetin icraatlarının denetlenmesi ve bu denetim için siyasi baskı oluşturulması, vekillerin doğal görevleri arasında sayılabilir.
 • Meclise gelen yasa tasarılarının oylanması ve bu tasarılara katkı sunmak, vekillerin görev ve sorumluluklarından biridir.

Milletvekili Maaşları Ne Kadar?

Milletvekili maaşları 2022 yılı itibariyle ek ödemelerle birlikte 25 bin TL olmuştur. Emekli milletvekillerinin maaşları ise 15 bin TL olup, daha önce milletvekili emeklisi olup tekrar seçilenler hem emekli maaşı hem de güncel milletvekili maaşı alabilmektedirler.

Mimar Nasıl Olunur Mimar Maaşları Ne Kadar

Yürüyerek Para Kazanma

Küçük İşletme Fikirleri

At Yetiştiriciliği Belgesi Nasıl Alınır


1 Yorum
 1. […] Milletvekili Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? […]

Cevapla

Your email address will not be published.