Mimar Nasıl Olunur, Mimar Maaşları Ne Kadar?

1

Mimar Nasıl Olunur, Mimar Maaşları Ne Kadar?

Mimar Nasıl Olunur, Mimar Maaşları Ne Kadar? ; Yapı sektöründe kariyer hedefleyenlerin sorduğu mimar nasıl olunur, mimar maaşları ne kadar? Gibi soruların yanı sıra, meslekle alakalı farklı konulara da yer verdik. Yapıların estetiksel olarak dizayn edilmesinde önemli görevler üstlenen mimarlar, özellikle lüks yapılar inşa eden firmaların en fazla ihtiyaç duydukları meslek gruplarından biridir.

Mimar Kimdir?

Mimar esasen temel bir başlık olup alt branşlara ayrılsa da genel olarak yapılara estetik bir çehre kazandırmak için çeşitli çalışmalar yapan ve uygulama aşamasında da bunun takibini sağlayan kişilerdir.

Mimarlar bir yapı için kendi projelerini sunacakları gibi, yapı sahibinin isteklerini dinleyerek bu isteklere en uygun olacak şekilde estetik görüntü kazandırmak için istişareli projelerde sunabilirler.

Mimar Nasıl Olunur?

4 yıllık mimarlık fakültesinden mezun olmak, mimar olabilmenin ilk şartıdır. Bu bölümden mezun olduktan sonra diplomasını alan kişiler farklı alanlarda çalışma yapabilecekleri gibi, kendi ofislerini kurarak da faaliyet gösterebilirler.

Çalışma alanına göre kişinin bazı odalara kayıt yaptırması gerekebilir. Kendi mimarlık ofisini açacak kişiler vergiye tabi olarak hizmet vermek ve gerekli resmi prosedürleri tamamlamak zorundadırlar.

Devlette mimar olarak çalışmak isteyen kişilerin ise ilgili işe alım ilanlarını takip ederek, işe alınabilmek için gerekli şartları eksiksiz sağlamaları gerekir. KPSS sınavlarında başarı elde etmekte bunlardan biridir.

Üniversitenin ilk yılında mimari çizime giriş, bina fiziği, genel matematik ve temel mimarlık dersleri görülür. İlk yılın ardından ise planlama ve tasarıma dayanan dersler daha ağırlıktadır.

Mimar Nasıl Olunur, Mimar Maaşları Ne Kadar?
Mimar Nasıl Olunur, Mimar Maaşları Ne Kadar?

Mimar Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Aşağıdakilerin tamamı bir zorunluluk olmasa da mimarlardan beklenen görev ve sorumluluklardır;

  • Binalar ve her türlü yapılara estetik bir görünüm kazandırmak için mimari projeler hazırlamak ve bunların uygulanabilirliğini takip etmek,
  • Yapının statik projelerini çizmek ve bu kapsamda binanın genel hatlarının belirlenmesini sağlamak,
  • Hazırlanan projelerle gerek duyulması halinde sunum yapmak ve çeşitli ihalelilere katılmak
  • Yürürlükteki projelerin hem çevresel hem de yapısal olarak uygun olup olmadığının kontrollerini sağlamak
  • İnşaatlardaki mühendisler ve diğer uzmanlar ile koordineli şekilde ekip çalışması yapmak,
  • Üç boyutlu çizimler yaparak yapının mimari özelliklerini tasarlamak,
  • Kendisine bırakılan işlerde mimari projenin uygunluğunun yanı sıra işçilik ve malzeme kalitesinin projeye uygun olup olmadığını denetlemek,
  • Müşterinin isteği üzerine en uygun tasarımları hazırlayarak müşterinin onayı sonrası projeye uygun şekilde tamamlanmasını sağlamak,
  • Yapı sahibinin mali imkânlarına, görüşlerine ve isteklerine uygun şekilde projelerin estetiksel anlamda şekillenmesini sağlamak,

Mimarların genel olarak görevleri ve sorumluluk alanlarıdır.

Reklam İzleyerek Para Kazanma

Mimar Maaşları Ne Kadar?

Mimar maaşları çalışılan yere göre farklılık göstermekle birlikte, mesleğe yeni başlayan mimarlar için ortalama 4.600 TL dolaylarındadır.

Ortalama mimar maaşları 7.500 TL civarında olup, en yüksek mimar maaşları ise 17 bin TL’yi aşabilmektedir. Kişinin çalışmış olduğu yere, devlette veya özel sektöre göre maaşlar farklılık gösterir. Ancak mimarın kendi işini yapması ve tanınması halinde, aylık kazancı daha yüksek rakamlara ulaşabilmekledir.

Mimar nasıl olunur? Konusu hakkında paylaşmak istediklerinizi, yorum kısmından iletebilirsiniz.

Cilde Zarar Veren Yiyecekler

Kedilerdeki Tuhaf Davranışlar


1 Yorum
  1. […] Mimar Nasıl Olunur, Mimar Maaşları Ne Kadar? […]

Cevapla

Your email address will not be published.