Muhasebeci Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

0

Muhasebeci Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

Muhasebeci nasıl olunur, muhasebeci maaşları ne kadar? Başlıklı bu içerikte, ülkemizde yaygın olarak tercih edilen mesleklerden biri olan muhasebecilik hakkında farklı detayları bulabilirsiniz.

Muhasebeci Kimdir?

İşletmelerin her türlü mali kayıtlarının tutulması ve şirketin gelir – gider kontrolünün sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamak için eğitim almış deneyimli kişilerdir diyebiliriz.

Her şirketin gelir – gider takibini yapan ve vergi daireleri ile işlerini halleden bir muhasebecisi bulunmaktadır. Gerek şahıs şirketleri ve gerekse büyük şirketler için büyük bir gereksinim olan bu meslek, dolayısıyla ülkemizde oldukça popülerdir. Küçük firmalar ve şahıs şirketleri muhasebe ihtiyaçlarını dışarıdan karşılarken, büyük şirketlerin neredeyse tamamı kendi bünyelerinde en az bir muhasebe çalışmanı istihdam etmektedirler.

Muhasebeci Nasıl Olunur?

Bankacılık, siyasal bilimler, kamu yönetimi, maliye, muhasebecilik, iktisat ve hukuk gibi bölüm mezunları, staj süreçlerini de tamamladıktan sonra muhasebeci olarak hizmet verebilirler.

Kişinin kendi işyerini kurarak hizmet verebilmesi için, ruhsat ve gereken diğer resmi işlemlerini de eksiksiz olarak tamamlaması önemlidir. yasal prosedürleri yerine getiren muhasebeciler, kendi ofislerini açarak şirketlere hizmet verebilirler.

Mali müşavir olarak hizmet vermek isteyen serbest muhasebecilerin gerekli sınavlarda başarılı olmaları ve 6 yıl boyunca öncelikle serbest muhasebeci olarak hizmet vermeleri gerekir.

Muhasebecinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Muhasebecilerin en temel görevleri, hiç şüphesiz hizmet verdikleri şirketin finansal işlerinin takibini sağlamaktır.  Çalışan personelin maaş takibinin yanı sıra, işe devamlılık takibinin yapılması da şirket bünyesinde çalışan muhasebecinin görevlerinden biridir.

Muhasebecilerin finansal görevlerini biraz daha açacak olursak, şirketin aylık ve yıllık gelir gider durumlarını dijital ve yazılı ortamda hazırlamakla da görevli kimselerdir. Ayrıca firmanın SGK ve vergi ödemelerinin takibini yapmak, şirketin her türlü borcu ve alacağını kayıt altına almak gibi önemli mali görev ve sorumlulukları da bulunmaktadır.

Muhasebeci Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?
Muhasebeci Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

Kısaca toparlayacak olursak hizmet verilen şirketin her türlü parasal işlerinin takibi, işçi maaşları ve devletle olan mali ilişkilerin takibini sağlamak muhasebecilerin en temel görevleridir.

Muhasebeci Maaşları Ne Kadar?

Muhasebeci maaşları, muhasebecinin hizmet verdiği işyerine göre farklılıklar gösterir. Maaş konusunda farklılık olsa da bu anlamda önemlibir dağınıklıktan söz etmek mümkün değildir.

Ortalama olarak mesleğe yeni başlayan muhasebeci maaşları güncel asgari ücret tutarındadır. Mesleğinde deneyim kazanmış ve bir firma bünyesinde istihdam olmuş muhasebeciler ise asgari ücrete oranla biraz daha fazla maaş almakta olup, güncel bir ortalama ile 6 bin TL civarında maaş alırlar.

Muhasebecinin serbest olarak birden fazla firmaya hizmet vermesi halinde ise, dolayısıyla aylık kazancı çok daha fazladır. Özellikle gerekli üniversite eğitimini alıp yeminli mali müşavir statüsünde hizmet veren kişilerin aylık kazançları, 50 bin TL’yi aşabilmektedir.

 Muhasebe Elemanı İçin İş İmkanları Nelerdir?

Şirketlerin muhasebe ihtiyaçları nedeniyle, bu mesleği icra edenlerin iş bulma olasılıkları oldukça yüksektir. Doğrudan dar bir branş olmaması sebebiyle muhasebeciye ihtiyaç duyan tüm firmalarda iş bulabilme imkanına sahiptirler.

Muhasebeci nasıl olunur, muhasebeci maaşları ne kadar? Konusu hakkında paylaşmak istediklerinizi, yorum kısmından iletebilirsiniz.

Seo Nedir Nasıl Yapılır

Milletvekili Maaşları Ne Kadar

Cilde Zarar Veren Yiyecekler Nelerdir


Cevapla

Your email address will not be published.