Pansiyon İşletmeciliği ve Maliyeti

1

Pansiyon İşletmeciliği ve Maliyeti

Pansiyon İşletmeciliği ve Maliyeti ; Ülkemizin farklı iklimi, doğası ve tarihi birçok iş kolunun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bizde bunlardan biri olan pansiyon işletmeciliği ve maliyeti başlığını ele alacağız.

Pansiyon işletmeciliği ve maliyeti birçok girişimcinin merak ettiği konulardan biridir. Farklı doğa ve kültüre sahip olan birçok şehirde karşılaşılan pansiyonlar konaklamak için alternatif yollardan biridir. Turistik ve kültürel değeri bulunan yerlerde bulunan insanlar bu fırsatı değerlendirerek gelecek kimselere hizmet verirler.

Fakat bunun için öncelikle birtakım gerekleri yerine getirmek gerekir. Bizde yazımızda bundan hareketle pansiyon işletmeciliği ve maliyeti konusunu ele alalım.

Pansiyon İşletmeciliği

Pansiyon işletmeciliği turizm değeri olan belde ve yörelerde sıkça karşılaşılan konaklama biçimleridir. Otellerin alternatifi olan pansiyonlar yerel ve yabancı turistlerin tercihleri arasındadır.

Pansiyon işletebilmek için öncelikle en az 5 odalı bir ev olması gerekir. Tatil yörelerinde yer alan ev sahipleri yaşadıkları evlerin odalarını kiralayarak gelir elde ederler. Sezonluk iş yüküyle büyük kazançlar elde etmek mümkündür.

Pansiyonlar genel anlamda bulunduğu yörenin geleneksel çizgilerini taşıyan daha doğal ve otantik yerlerdir. Otellere göre daha samimi ve sıcak olan pansiyonlar eski ev yaşamlarının izlerini taşır. Bu yüzden bazı tatilciler özellikle pansiyonları tercih etmektedir.

Tatil yörelerinin genelde yerlisi olan pansiyon işletmecileri hem kendi kültür ve değerlerini yansıtabilme fırsatı yakalar hem de bu işten para kazanırlar. Bu anlamda çeşitli yöresel izleri pansiyon düzenlemelerinde görmek mümkündür.

Hatta bazı pansiyon işletmecileri bulunan yerin kültürünü yansıtacak el işlemeleri ve örgüleri ile yöresel tatlarını tanıtma fırsatı bulur. P bu yolla pansiyonun girişinde rahatlıkla sergileyebileceği ürünler üzerinden ekstra kazançlar kazanmak mümkündür.

Pansiyon işletmeciliği her ne kadar bazı fırsatları tanısa da yine de birtakım noktalar göz önünde bulundurulmalıdır. Yazımızın devamında pansiyon işletmeciliği nasıl yapılır? Bu başlığı ele alalım.

Pansiyon İşletmeciliği ve Maliyeti
Pansiyon İşletmeciliği ve Maliyeti

Pansiyon İşletmeciliği Nasıl Yapılır?

Pansiyon işletme iş fikirleri arasında güzel bir yeri vardır. Fakat her turistik bölgede evi olan kimse ben pansiyon işleteceğim demesiyle bu işi yapamaz.

Bunun için işletme konseptine dayalı ruhsatları alması ve birtakım gerekleri yerine getirmesi gerekir. Herhangi vergi ödememek yada sorumlulukları yerine getirmemek adına ruhsat almak istemeyen işletmeler çeşitli yaptırımlara maruz kalır.

Pansiyon işletmeciliğinde ruhsat alınma şartları bulunan yerin belediyesine göre değişir. Bu şartları yerine getiren kimseler ruhsat belgesini alır ve pansiyonda bulunması gereken unsurları yerine getirir. Ruhsat alan pansiyon işletmeleri bu işlemlerden sonra kazançları vergilendirmeye tabi tutulur. Vergi vermemek için işletme sıfatı almayan pansiyonların ceza almaları sağlanır.

Can güvenliği açısından pansiyonlarda olmazsa olmazlardan biri güvenlik kameralarıdır. Konukların ve ev sahiplerinin herhangi canına yada malına yönelik olabilecek saldırılarda 7/24 çalışan güvenlik kameraları bulunması gerekir.

Özellikler her yeri görebilecek nitelikte ve kör nokta olmayacak şekilde güvenlik kamerası sistemleri oluşturulmalıdır. Yazımızın devamında pansiyon işletme maliyetleri başlığını ele alalım.

Pansiyon İşletme Maliyetleri

Pansiyon açabilmek için ruhsat gibi gereklilikler yanında bazı yerine getirilmesi gereken zorunluluklar vardır. Öncelikle pansiyon her ne kadara eve benzer yapılar olsada konaklayan kişilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz olmamalıdır.

Pansiyonun her bir odasına ait tuvalet ve banyonun yanında ortak kullanıma açık benzerleri de bulunmalıdır. Diğer yandan yemek için özel yada ortak alanlar oluşturulmalıdır.

Güvenlik durumu daha öncede bahsettiğimiz gibi kamera sistemleriyle sağlanabilir. Ortak alanlar ve giriş gibi yerlerde 7/24 çalışan güvenlik kamera sistemleri mutlaka olmalıdır.

Odaların temizliği kullanılan yatak ve çarşafların yıkanması gibi durumlar müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemlidir. Ayrıca bazı pansiyonlar genel olarak sabah kahvaltısını kendileri ücretsiz olarak verir. Bu tür kahvaltıların içerikleri yöresel damak tatlarıyla oluşturulur.

Tüm bunlara bakıldığında pansiyon işletmeciliğinde olması gereken birçok durum aynı zamanda bir harcama kalemidir aynı zamanda. Pansiyon işletme maliyetleri konusunda net bir tutar vermek yanlış olacaktır. Çünkü her işletmenin sunmuş olduğu hizmet çeşitli değişkenlere bağlıdır.

Turistik birçok yörede karşılaşılan pansiyon işletmeleri vermiş olduğu hizmetlerin kalitesine göre diğer sezonlarda iş yapma potansiyellerini artırabilirler. Bu yüzden sunulan hizmetlerin genişliği ve müşteri memnuniyeti oldukça önemlidir. Pansiyonlar bu devinim içerisinde oluşan maliyetleri elde ettikleri kazançla telafi etmeleri mümkündür.

Veteriner Hekim Maaşları

Pikan Cevizi Yetiştiriciliği

Yürüyerek Para Kazanma

Tavşan Yetiştiriciliği ve Maliyeti

 

 

 

 


1 Yorum
  1. […] Pansiyon İşletmeciliği ve Maliyeti […]

Cevapla

Your email address will not be published.