Polkadot Coin Nedir? Kullanım Alanları Neler?

0

Polkadot Coin Nedir?

Polkadot Coin Nedir? protokolünün yerel kripto para birimidir. Polkadot protokolü, merkeziyetsiz bir internet zincirini var etmek amacıyla tasarlanmıştır. Blockchain temelli olan merkeziyetsiz internet zincirinde taraflar arası veri alışverişi en güvenli şekilde yapılır.

Veri transferini Polkadot protokolü kapsamında gerçekleştirmek isteyen taraflar ise işlemlerinde DOT Coin’i bir ödeme aracı, işleme hak sunan varlık olarak kullanırlar.

Özellikle veri paylaşımını internet sağlayıcı firmalardan yüksek ücretli hizmet almak yerine merkeziyetsiz ağ üzerinden, güvenlik protokollü olarak yapmak isteyen kurumsal ve bireysel kripto para yatırımcıları, DOT Coin’i portföylerinde bulundurmayı tercih ederler.

Polkadot (DOT) Coin Ne İşe Yarar?

Polkadot (DOT) Coin’in işlevleri:

  • Kripto para borsalarında diğer kripto paraları satın almak için kullanılırken, aynı borsalarda satışı yapılabilir.
  • DOT Coin Kripto para cüzdanları arasında düşük masraflı transfer için kullanılır.
  • DOT Coin merkeziyetsiz finansal işlemlere dahil olmak amacıyla kullanılır. DOT Coin sahipleri staking yani DOT Coin’i cüzdan veya likidite havuzlarında kilitleme üzerinden pasif gelir elde edebilir veya DOT Coin cinsinden kredileri diğer kripto para yatırımcılarına sunabilirler.
  • Polkadot Coin, Polkadot projesinin merkeziyetsiz internet zincirinde güvenli veri transferi yapmak veya ağı ihtiyaçlara göre yeniden dizayn etmek için kullanılır.
  • DOT Coin sahipleri, Polkadot projesinin parçalanmış bir çok ağdan oluşan merkeziyetsiz ağ sisteminden yararlanarak, ölçeklendirme veya hız düşüklüğü sorunları yaşamadan işlem yaparlar.

Bu işlemlerin tümü Polkadot Coin sahiplerinde yapılabilmektedir.

Polkadot Coin Nedir?
Polkadot Coin Nedir?

Polkadot (DOT) Coin Nasıl Satın Alınır?

Polkadot (DOT) Coin, kripto para borsalarından satın alınır. İşlem için DOT Coin’in işlem listesinde yer aldığı herhangi bir kripto para borsasının resmi web adresinden hesap açılışı sağlanmalıdır. Kripto para hesabı açılışında ise kimlik doğrulama adımları tamamlanıp, hesaba para transferi gerçekleştirilmelidir.

Ardından her kripto para borsasında yer alan “satın alam işlem sayfası“ menüsüne erişilerek, kripto para birimi olarak DOT Coin seçimi yapılmalıdır. Satın alam sayfasında güncel olarak görülen son fiyat üzerinden, tercih edilen adette DOT Coin için alım emri girilip, sanal cüzdan adresi yazılarak satın alım rahatlıkla yapılır.

Polkadot (DOT) Coin Cüzdanları Nelerdir?

Polkadot (DOT) Coin cüzdanları 3 farklı tipten oluşmuştur. Masaüsütü cüzdan, sanal cüzdan ve soğuk cüzdan  çeşitlerinden DOT Coin transferlerini yapmak mümkündür. Sanal cüzdanlar her hangi bir kripto para borsasından hesap açılışı sağlandığında edinilebilecek cüzdan tipleridir. Kazananlar

Bu cüzdanlar internet ile etkileşimde olan ve borsalara saldırı oluşması halinde risk altında kalabilecek cüzdanlardır. Masaüstü cüzdanlar ise anahtar kodları ile birlikte masaüstüne indirilebilen ve bilgileri bilgisayarda kayıt altına giren cüzdan tipleridir.

Polkadot Coin sahipleri ve diğer kripto para yatırımcıları için önerilen en ideal cüzdanlar ise soğuk cüzdanlardır. Soğuk cüzdan genel ve özel anahtar kodlara olarak bir PIN kodu tanımlanabilen ve fiziki olarak yatırımcının yanında bulundurabildiği cüzdan tiplerdir. Fiziki, soğuk cüzdanları, satış işlemlerini gerçekleştiren firmalardan elde etmek mümkündür.

Polkadot (DOT) Coin Ağının Çalışma Şekli Nedir?

Polkadot (DOT) Coin Nedir ; Polkadot ağının çalışma şekli incelendiğinde 4 farklı bileşen hakkında bilgi vermek gerektiği görülür. Bu bileşenlere ilişkin bilgiler:

  • The Bridge Chain: Köprü Zincir, Ethereum ve Bitcoin gibi kripto para projelerinin ağları ile Polkadot ağı arasında bağlantıyı sağlar. Köprü görevi görerek, ağlar arası işlemleri mümkün kılar.
  • Parathread: Paralel işlem parçaları anlamına gelen Parathread, para işlemlerini farklı zincirler üzerinde benzer komutlar ile çalıştırır.
  • The Relay Chain: Polkadot ağında yer alan ana Blockchain olarak tanımlanır. Diğer Blockcahian yapıları bu ana zincir üzerine bağlanır. Bu sayede her zincirin buluştuğu ana zincir üzerinden yüksek güvenlikli işlemler sağlanabilir.
  • The Parachain: Polkadot ağında çoklu işlemleri en hızlı şekilde gerçekleştirme imkanını yaratan paralel zincir elemanını oluşturur.

Tüm bu yapılan ortaya çıkardığı yetenekler üzerinden güvenli ve hızlı b,r çalışma sistemi meydana gelir. Birden fazla kripto para işlemi ağda gerçekleşse dahi yavaşlama ve ölçeklendirme sorunları yaşanmaz. Polkadot izole edilen bir Blockchain sistemini ve güvenli havuzları sunar.

Zengin Olmanın Yolları

Polkadot (DOT) Coin ve Ethereum İlişkisi Nedir?

Polkadot (DOT) Coin Nedir ; Polkadot protokolü ilk olarak, Ethereum’un parity teknolojilerini ve programlama dilini geliştirmede kilit rollerden birini üstlenmişti. Gavin Wood, 2016 yılında Polkadot’u geliştirdiğinde, Ethereum’un ağının büyümesinde ve ölçeklendirilebilirlik açısından doğan problemlerin iyileştirilmesinde de rol oynadı.

Polkadot projesinin ardından kendine özgü ağını oluşturması ve oldukça hızlı, masrafsız işlemleri sunması ile işlem hacmi geniş kripto para borsalarında DOT Coin ile boy göstermesi ilgiyi üzerine çekmesini sağlamıştır.

Polkadot ekosisteminde 197’nin üzerinden çarpıcı proje bulunması ve Ethereum’a katkıları büyük olan Gavin Wood’un Polkadot protokolünde yaratıcı rolünde olması yatırımcılara güven veren unsurlar arasında yer alıyor.

İlginç Girişimci Fikirleri

Link Kısaltarak Para Kazanma

 

 

 


Cevapla

Your email address will not be published.