Spor Salonu Açmanın Maliyeti ve Geliri

0

Spor salonu açmanın maliyeti birçok iş yatırımına göre fazla olsa da, doğru çalışmalar yapıldığında getirisi de bir hayli yüksektir.

Yatırım yapılabilecek işler arasında spor salonu açmak resmi olarak da zor şartlar gerektirmektedir. Ancak salon açıldıktan sonra mantıklı reklam çalışmaları ile bölgede tanınmış bir spor merkezi olmak, ciddi kazançlar elde etmeye imkan tanır. Bununla birlikte salonda kullanılan spor aletlerinin kalitesi, salonun bölgesinde daha fazla popüler olmasına yardımcı olacaktır.

Spor Salonu Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

Spor salonu açmanın maliyeti, diğer sektörlere göre tahmin verilmesi daha zor konulardan biridir. Çünkü açılacak spor salonunda bulunacak spor aletleri, salonun bulunacağı lokasyon ve büyüklüğü, maliyetlerde ciddi farklılıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Özellikle alınacak spor aletleri, kurulum maliyetlerinde değişikliğe sebep olan en temel faktördür. Kullanılacak aletlere bağlı olarak da spor salonunun büyüklüğü değişecektir.

Ortalama bir spor salonu açabilmek için, yaklaşık 350 ile 500 bin TL arasında bir sermaye gerekir. Bu tutarın altında sermayeler ile de spor salonu açılabilir. Ancak alınacak malzemelerin az olması ve kalite bakımından yetersizliği, uzun vadede kazançlarınızı olumsuz etkileyebilir.

Çok lüks bir spor salonu açmak için ise rahatlıkla 1 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım gerekebilir. Spor salonu açmak ve hatırı sayılır bir gelir elde etmek için, lüks bir mekan açmak gerekir. Çünkü sektörde rekabet etmeniz gereken birçok spor salonu bulunuyor.

spor-salonu-acmanin-maliyeti-yz
Spor salonu açmanın maliyeti

Spor Salonu Açmanın Kazancı

İşlek bir yerde açılmış ve tanıtımı iyi bir şekilde yapılmış spor salonunun getirisi oldukça yüksektir. Aylık en az 20 bin TL kazanç elde etmek mümkündür. Bulunduğu şehirde popüler olmuş spor salonlarının aylık net kazancı bu tutarın çok daha üzerindedir.

Özellikle salondan başarı elde etmiş sporcuların çıkmış olması, popülerliği ve dolayısıyla gelirleri daha fazla artıracaktır.

Spor Salonu Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Spor salonu açabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir.

 • İşletme sahibine ait ikametgah ilmühaberi,
 • İşletme sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Mekanın kiralık olması durumunda kira kontratının fotokopisi,
 • İşyeri açma belgesi,
 • Faaliyet gösterilen ilin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden alınan yeterlilik belgesi,
 • Salonda bulunması zorunlu olan antrenörlere ait belgeler,
 • Spor salonu ile anlaşması bulunan klinik ya da doktorun bilgileri ve iş sözleşmesi,
 • Dükkanın mülkiyet sahibi olunması durumunda tapu fotokopisi,
 • İşletme sahibinin adli sicil belgesi,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak, spor salonu açmak için gerekli belgeler ve şartlardır.

Bu şartların sağlanması spor salonu açılabilmesi için gereklidir. salon açmak istiyorsanız mutlaka antrenör bulunma gerekliliği unutulmamalıdır. Spor salonu sahibinin hocalık belgesi yoksa en azından antrenörlük diplomasına sahip birinin salonda çalıştırılması gerekir. Spor salonu açmanın maliyeti hakkında düşüncelerinizi yorumlarınızda belirtebilirsiniz.

Kasap dükkanı açmanın maliyeti

Kokoreç Dükkanı Açmanın Maliyeti ve Kazancı


Cevapla

Your email address will not be published.