Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İş Fikirleri

1

Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İş Fikirleri

Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İş Fikirleri ; denildiğinde genellikle akla ilk olarak çevrenin ve doğal yaşamın korunması gelmektedir.

Sürdürülebilir olmaya imkan veren iş fikirleri sayesinde hem çeşitlilik ve üretim daimi hale dönüşecek hem de ihtiyaçlar karşılanırken gelecek kuşakların gereksinimlerinden ödün verilmeyecektir. Bunun gerçeğe dönüştürülebilmesi için sosyal, ekolojik ve ekonomik koşullar dikkate alınarak seçim yapılmalıdır.

Bu bileşenlerin hepsi birbirini etkilediğinden günlük yaşamda dikkatli olunmasında yarar vardır. Buna imkan veren işlere bakıldığında geniş içeriğe sahip olduğu görülür. Bunlardan birkaçı şöyledir:

  • Bitki Tabanlı Performans Koşu Ayakkabısı Üretimi

Forever Floatride Grow adı verilen bitki tabanlı koşu ayakkabısı performans düşüklüğü yaşanmadan sürdürülebilir malzemelerden ayakkabı üretimini desteklemekte ve petrol bazlı plastik kullanımını azaltmayı hedeflemektedir. Yüksek esnekliğe sahip olan bu ayakkabının orta tabanında keneotu tohumu, üst kısmında ise okaliptus ağacı kullanılmaktadır.

Böylece ayakkabı doğada çözünebilen malzemelerden meydana gelmektedir. Buna ek olarak ayakkabının içerisinde kokuya karşı direnç sağlamak adına yosun köpüğünden elde edilmiş çorap astarı kullanılır. Böylece koşucular ürünü kullanmak istediklerinde içleri daha rahat olacak ve en iyi performansı alabileceklerdir.

Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İş Fikirleri
Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İş Fikirleri
  • Kozmetik Ürün Satışında Ambalaj Kullanılmaması

 Kozmetik ürün satışında ambalaj kullanılmaması tamamen saydam olan bir hizmet anlayışını ortaya koymaktadır. Buna göre klasik ambalajlar sanal ambalajlar ile değiştirilmekte ve böylece atıkların azaltılması amaçlanmaktadır. Esnekliği ve kapasitesi ile ilgili çekici olan bu sistem sanal olarak uygulama üzerinden erişime açıktır. Bunun için uygulama indirildiğinde ürünün nasıl kullanıldığı, içeriği ve fiyatı ile ilgili detaylı bilgiye ulaşılabilmektedir.

Hem android hem de iOS işletim sistemleri tarafından kullanılan hizmeti farklı diller ile kullanabilmek mümkündür. İsterse kullanıcılar mağazanın vitrininde yer alan ürünleri inceleyerek satın alım yapabilirler. Ürünler teslim edilirken gübreleşebilen ve geri dönüştürülmüş paketler tercih edilmektedir.

  • Gıda Üretimi İçin Gübreye Dönüşebilen Streç Film

Meyve sebze satışında bunların her biri streç filmlere sarılarak paketlenmektedir. Bunu azaltmak ve sürdürülebilir kılmak adına gübreleşebilen, çevre dostu ve doğaya tekrar geri kazandırılabilen, streç film yerine kullanılabilen ambalajlar tercih edilmelidir. Bu amaçla reçine kullanılarak üretilmiş olan tamamen gübreleşebilir malzeme bahçe gübresine, ev içi atıklarına ve geri dönüşüm kutularına koyulabilir.

Üretilen bu doğa dostu ürün günlük hayatta çeşitli amaçlarla kullanılan plastiklerin yerini alacaktır. Böylece sektörde yaşanan kirlilik daha da azalacak, malzeme biliminde meydana gelen yenilikler ve gelişmeler avantaja dönüştürülecektir. Aynı zamanda tedarik zinciri sürdürülebilir hale gelecek, karbon nötrlüğü artacaktır. Yararı fazla olan bu üründen moda, inşaat ve dileyen tüm sektörler yararlanabilir.

  • Paket Servisler İçin Tekrar Kullanılabilir Kaplar Üretimi Ve Kullanımı

Sürdürülebilir iş planları içerisinde yeniden kullanılabilir bardaklar, kaseler ve tabaklar yer almaktadır. Bu kaplar yenilenebilir ve paslanmak çelik malzemeden üretilmiş olma özelliğine sahiptir. İş birliği yapılan restoran ve cafelerin hepsine dağıtılan kaplar ın geri dönüşümü depozito usulüne dayanmaktadır. Yani isteyenler kullandıktan sonra kapları iade edip depozito tutarlarını alabilirler.

Bazıları ise isterlerde depozito istemeyip kapları kullanmaya devam edebilirler. Özellikle ilk olarak kahve bardakları için kurulan bu uygulama günlük yaşamda olumlu sonuçlar vermiştir. Sistemi verimli şekilde çalışmakta olup kullanılan kabın ya da bardağın bu sisteme dahil olan herhangi bir cefa ya da restorana bırakılması yeterlidir. Bırakılan işletmeler bu kapları temizleme ve depolama sorumluluğunu üstlenmektedir.

Aynı zamanda işletmeler bu programa dahil olabilmek amacıyla ortaklı ücreti ödemektedir. Bu ödemenin miktarı ise tek kullanımlık kap alımına eş ya da ondan daha az olacak şekilde belirlenmektedir. 

Hamilelikte Cinsellik Olurmu

Sezeryan Doğum Nedir

En Karlı İş Fikirleri


1 Yorum
  1. […] Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İş Fikirleri […]

Cevapla

Your email address will not be published.