Veteriner Hekim Nasıl Olunur? Veteriner Hekim Maaşları

2

Veteriner Hekim Nasıl Olunur? Veteriner Hekim Maaşları

Veteriner Hekim Nasıl Olunur? Veteriner Hekim Maaşları ; Yaygın olarak tercih edilen mesleklerden biri olan veteriner hekimlik, kazanç bakımından da tatminkâr seviyededir. Bu alanda kariyer yapmak isteyenlerin sormuş oldukları veteriner hekim nasıl olunur? Veteriner hekim maaşları ne kadar? Gibi soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Hayvanların sağlığını iyileştirmek ve onların sağlıklı bir şekilde bakımlarının yapılmasını sağlamak gibi çeşitli görevleri bulunan veteriner hekimler, almış oldukları üniversite eğitimi sonrasında hizmet vermektedirler.

Bu mesleği hayvan sevgisine sahip olan kişilerin yapması, mesleki anlamda daha ileriye gitmelerini de sağlayabilir. Kazanç ve kariyer odaklı olarak ele alındığında da Türkiye şartlarında tatminkâr bir kazanca sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Veteriner Hekim Nedir?

Üniversitelerin veteriner hekimliği fakültesinden mezun olan ve hayvanların sağlığı, üremeleri ya da kısırlaştırılmaları gibi çeşitli amaçlarla hizmet veren kişilerdir. Tüm hayvanların enfeksiyon ve hastalıklara karşı korumalarını sağlamak ve rutin sağlık kontrollerini yapmak gibi çeşitli işler veteriner hekimlerin görevleri arasındadır.

Veteriner Hekim Nasıl Olunur? Veteriner Hekim Maaşları
Veteriner Hekim Nasıl Olunur? Veteriner Hekim Maaşları

Veteriner Hekim Nasıl Olunur?

Veteriner hekim olabilmek için üniversitelerin veteriner hekimlik fakültesinden mezun olmak gerekir. Veteriner hekimlik fakülteleri 5 yıllık olup, zorlu bir eğitim sürecine tabi tutulmaktadır.

Bu fakültelerden mezun olarak veteriner hekim diploması alan kişiler, ilgili odalara kayıt olarak veteriner hekimlik mesleğini icra edebilirler. Diğer taraftan eğitim aşamasında doktora ve yüksek lisans yapan kişiler, mesleki anlamda kendilerini daha ileri seviyeye taşıyabilirler.

Veteriner Hekim Maaşları Ne Kadar?

Yeni mezun olmuş veteriner hekimlerin diğer mesleklerde olduğu gibi Alacakları maaş oldukça düşüktür. Yeni mezun veteriner hekim maaşları 2022 yılı için yapılacak asgari ücret zammını da hesaba katarsak, 5000 TL civarında olacaktır. Veteriner hekimin kendini geliştirerek tecrübe edilmesi ve mesleğine değer verilen yerlerde çalışması halinde, Alacağı maaş ortalama 8000 TL civarında olabilir.

Veteriner hekimliği fakültesinden mezun olarak kendi kliniği açan kişiler ise, çevre ve tanınmışlık faktörlerine bağlı olarak daha yüksek gelirler elde edebilirler. Kendi kliniklerini açan kişilerin mutlaka yapmış oldukları işlerle geniş bir çevreye sahip olmaları önemlidir.

Bazı kurum ve kuruluşlarda yönetici olarak görev alan veteriner hekimlerin maaşları ise 10 bin ile 12 bin TL arasında değişmektedir.

Veteriner Hekimler Ne İş Yapar?

Veteriner hekimlerin mesleki anlamda görev ve sorumlulukları oldukça geniştir. Hayvanlarla ilgili her türlü faaliyeti yapabilecek konumda olan veteriner hekimlerin, daha çok ilgili oldukları işler şunlardır;

  • Hayvanlardan elde edilen ürünlerin kalitesinin artması için araştırma ve çalışma yapmak veteriner hekimlerin görevleri arasındadır.
  • Sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasını sağlamak, yine veteriner hekimlerin yapmış olduğu işler arasındadır.
  • Ticari manada beslenen tüm hayvanların üreme kalitesini artırmak da veteriner hekimlerin işleri arasında bulunmaktadır.
  • Veteriner hekimlerin en önemli görevi hiç şüphesiz ki hayvanların sağlığını korumaktır. Hayvanların enfeksiyon ve hastalıklara karşı korunmasını sağlamak kadar, yaralı ve hasta hayvanların tedavisini yapmak da veteriner hekimlerin en önemli görevleri arasında yer alır.
  • Talep edilmesi halinde hayvanların rutin sağlık kontrollerinin yapılması da veteriner hekimlerinin yapmış olduğu işlerden biridir.
Veteriner Hekimler Nerelerde İş Bulabilir?

Başta hayvan ve hayvansal ürünlerin üretildiği tesisler olmak üzere, veteriner hekimler çeşitli alanlarda iş bulma imkânına sahiptirler.

Tarım ve Orman Bakanlığı, yerel idari birimler, özel işletmeler başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarda veteriner hekimlerin iş bulma olasılığı mevcuttur. Diğer taraftan kendi kliniklerini açan veteriner hekimler, doğrudan köylerde hayvancılık ile uğraşan vatandaşlara hizmet verebilirler.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

Evde Paketleme Yaparak Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır


2 Yorum
  1. […] Veteriner Hekim Nasıl Olunur? Veteriner Hekim Maaşları […]

  2. […] Veteriner Maaşları Ne Kadar […]

Cevapla

Your email address will not be published.