Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

0

Mesleki anlamda kariyer yapmak isteyenlerin cevap aradığı yeminli mali müşavir nasıl olunur? Sorusuna cevap vermekle birlikte, yeminli mali müşavir maaşları hakkında da tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ayrıca yeminli mali müşavirlerin mesleki anlamda yapmış oldukları iş detayları gibi konu ile ilgili merak edebileceğiniz tüm sorulara cevap verdik.

Yeminli Mali Müşavir Kimdir?

Şirketlerin mali bilgileri ile ilgili işlemler yapan meslek dallarından biri olup, bu mesleği icra edenlere yeminli mali müşavir denilmektedir. Yeminli mali müşavirler aslında muhasebeci olup, bu meslek dalı muhasebeciliğin bir üst kısmıdır. Şirketlerde muhasebe defterlerinin tutulması, tüm mali belgelerin doğru ve düzenli bir şekilde işlenerek korunmasının sağlanması gibi işlerden sorumlu olurlar.

Aynı zamanda finansal kayıtların doğruluğunun yanı sıra, şirketlere ait beyanname ve vergi gibi işlemlerin doğru olup olmadığını devlet adına denetleyerek tasdikini sağlamak, yeminli mali müşavirlerin görevleri arasındadır.

Yeminli Mali Müşavirlerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yeminli mali müşavirler, iş kapsamında şunlardan sorumludurlar;

 • Şirketler için dış ve iç denetçiler ile irtibat kurmak ve şirketin mali düzensizliklerinin ortadan kaldırılmasını sağlamak
 • Herhangi bir firmanın almış olacağı mali kararlara karşı, şirket yetkililerinin talebi üzerine profesyonel görüş ve yorumlamalar yapmak
 • Şirketlerin yatırım kayıtlarını tutmak
 • Finansal belgelerinin ve raporların düzenlenmesini sağlamak
 • Şirketler için finansal risk analizleri yaparak, doğru finansal yaptırımları sağlamak için adımlar atmak
 • Tüm finansal ve bütçe kontrollerinde rol almak

Yeminli mali müşavirlerin görev ve sorumluluk kapsamında alan kalan şeylerdir.

Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Yeminli mali müşavir nasıl olunur? Sorusuna cevap verecek olursak, öncelikle 4 yıllık üniversite mezunu olma gerekliliğini hemen belirtmek gerekir. Muhasebe, hukuk, bankacılık, iktisat, kamu yönetimi, maliye, işletme ve siyasal bilimler gibi 4 yıllık fakültelerden mezun olan kişilerin yeminli mali müşavir olabilmelerini söz konusudur.

Bu bölümlerden mezun olan kişiler ayrıca 3 yıl boyunca muhasebe stajını tamamlamaları gerekir. Diğer taraftan bu şartları sağlayan bireylerin minimum 10 yıl boyunca serbest muhasebeci mali müşavir şeklinde görev yapmaları gerekir. Tüm bu şartları sağladıktan sonra yeminli mali müşavirlik sınavına girilerek, bu sınavdan başarı elde edilmesi önemlidir.

Aşağıda yeminli mali müşavir olabilmenin genel şartları yer almaktadır;

 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak yeminli mali müşavir olmak için temel şartlarından biridir.
 • Kişinin giymiş olduğu hükümlerden dolayı herhangi bir kamu hakkından mahrum olmaması gerekir.
 • Daha önceden memurluktan ihraç edilmemiş olmakta aranan şartlardan biridir.
 • Yüz kızartıcı suçlardan hüküm giyen kişilerin affa uğrasalar bile yeminli mali müşavir olabilmelerini söz konusu değildir.
 • En az 10 yıl boyunca serbest muhasebeci mali müşavirlik alanında tecrübe sahibi olunma zorunluluğu bulunmaktadır.
Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?
Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur

Yeminli Mali Müşavir Maaşları Ne Kadar?

Yeminli mali müşavir maaşları yerine, serbest bir meslek icra edilmesi nedeniyle genel kazançlardan bahsetmek daha mümkün olacaktır. Ortalama olarak yeminli mali müşavir maaşları için en düşük ücret 13.000 TL civarındadır.

Genel ortalama ile bakıldığında ise yeminli mali müşavirlerin aylık kazançları 25.000 TL’nin üzerine çıkabilmektedir. Elbette ki burada kişinin ne kadar şirketin mali işlerini yürüteceği gibi faktörlerde dikkat çekmektedir.

Yeminli mali müşavir nasıl olunur? Konusu hakkında görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bize ve diğer ziyaretçilerimize ulaştırabilirsiniz.

Kaymakam nasıl olunur?

İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur? İnşaat Mühendisi Maaşları


Cevapla

Your email address will not be published.