Bankacılık ve Sigortacılık Maaşları

2

Bankacılık ve Sigortacılık Maaşları

Bankacılık ve Sigortacılık Maaşları ; Günümüz koşullarında bazı meslek dalları oldukça işlevsel yönüyle hayatın olmazsa olmazıdır. Bizde yazımızda bunlardan biri olan bankacılık ve sigortacılık maaşlarını ele alacağız.

Bankacılık ve sigortacılık maaşları birçok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Hayatımızın içinde oldukça önemli bir yeri olan bankacılık ve sigortacılık iş imkanları ve kazanılan ücretler açısından araştırılan bir meslektir. Buna yönelik üniversitelerde birçok bölümün bulunması bu araştırmaları derinleştiren bir durumdur. Bizde yazımızda bu düşüncelerden yola çıkarak bankacılık ve sigortacılık maaşları konusunu ele alacağız. Fakat öncelikle bankacılık ve sigortacılık nedir? Bu başlığı değerlendirelim.

Bankacılık ve Sigortacılık Nedir?

Bankacılık ve sigortacılık bölümü çok duyulan mesleklerden biridir. Bankacılık alanını genel anlamda hayatımızın içinde olduğu için aşağı yukarı anlayabiliyoruz. Fakat bankacılık alanının bu düzeylere indirgenmesi yanlış olacaktır.

Serbest piyasa ekonomi koşullarının temel varlıklarından biri olan bankacılık para hareketlerini ve akışını yönlendirir. Ekonomi alanında önde gelen bir konuma sahiptir. Bunun yanında para yönetimini sağlarken çeşitli riskleri barındırması mümkündür. İşte bu noktada riskleri kontrol altına almak ve en az zararlarla atlatmak konusunda sigortacılık devreye girer. Günlük yaşamda trafik, sağlık, deprem, kaza, hayat, doğal afetlere karşı sigorta türleriyle kriz anlarının yönetilmesi sağlanır. Bu anlamda hizmet veren kişiler sigortacı sıfatıyla sigorta hizmetlerini yerine getirir. Yazımızın devamında bankacılık ve sigortacılık bölümü eğitim süresi kaç yıldır? Başlığını ele alacağız.

Bankacılık ve Sigortacılık Maaşları
Bankacılık ve Sigortacılık Maaşları

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Bankacılık ve sigortacılık bölümü 2 yıllık önlisans eğitimi veren meslek yüksekokullarında mevcuttur. Bunun yanında bazı üniversitelerde 4 yıllık lisans düzeyinde bu bölümden eğitim almak mümkündür. 2 yıllık eğitimden sonra DGS sınavı ile bankacılık sigortacılık bölümünü lisans düzeyine tamamlanabilir. Bunun yanında başka bölümlerden mezun olan önlisans ve lisans programların bankacılık yapma şansı vardır. Bunları yazımızda maddeler halinde sıralayalım.

Bankacı Olabilmek İçin Eğitim Alınması Gereken Önlisans Bölümleri

 • Bankacılık
 • Bilgisayarlı muhasebe
 • Borsa hizmetleri
 • Dış ticaret
 • Emlak
 • İşletme
 • Muhasebe
 • Sigortacılık

Bankacı Olabilmek İçin Eğitim Alınması Gereken Lisans Bölümleri

 • Bankacılık ve finans
 • Ekonometri
 • İktisat
 • Ekonomi
 • Sermaye piyasası
 • Uluslararası finans
 • İşletme

Yazımızın devamında bankacılık ve sigortacılık bölümü iş imkanları nelerdir? Başlığını ele alacağız.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Ekonomi hayatımızın her noktasında  yer aldığı için bu anlamda her zaman finansa yönelik iş alanları fazlaca bulunur. Bankacılık ve sigortacılık mesleğine sahip olanlar Halkbank, Ziraat bankası ve Vakıfbank gibi devlete ait bankalarda çalışmaları mümkündür. Bu bankalarda çalışabilmek için bankanın düzenlediği sınavlardan başarı ile geçmek gerekir. Bunun yanında Garanti bankası, Denizbank, Şekerbank gibi özel bankaları da tercih edebilirler. Mülakatlardan başarılı bir şekilde geçen kimseler burada çalışabilir.

Bankacılık sektöründen başka finans kuruluşları, sigorta şirketleri, brokerlik, döviz bürolarında ve komisyoncu firmalarında bankacılık ve sigortacılık eğitimi almış kişiler buralarda çalışabilir.

Bankacılık ve sigortacılık mezunları genel anlamda bankacılık sektöründe hakim olan bir bölümdür. bu anlamda bankaların işe alımlarında ilk tercihleri bu bölüm mezunları yer alır. Bunun yanında gişe personeli ve satış temsilcisi gibi pozisyonlarda güçlü iletişim halinde olma bu mesleği yapacakların önem vermesi gereken konulardan biridir. Çünkü bu pozisyonlar bir anlamda bankanın yüzleridir. Teorik olarak alınan eğitimlerin üzerine birtakım iletişim becerileri eklenerek iyi bir noktada olmak mümkündür. Yazımızın devamında bankacılık ve sigortacılık ne kadar maaş alıyor? Bu konuda bilgiler verelim.

Bankacılık ve Sigortacılık Ne Kadar Maaş Alıyor?

Bankacılık ve sigortacılık işlemleri ülkemizde ve dünyada önemini artıran bir alandır. Buna yönelik 2 yıllık önlisans ve 4 yıllık lisans bölümlerini tamamlayan birçok kimse bu alanlarda çalışmaktadır. Buna göre aldıkları ücretlerde değişebilmektedir.

Bankacılık sektöründe çalışılan pozisyona göre maaşlar değişir. Bunun yanında kaç yıl çalıştığı deneyim ve tecrübesi oldukça önemlidir. Özel ve kamu sektörleri bir diğer belirleyici durumlardan biridir.

Sigortacılık ise daha çok yapılan iş başına değişen primler ve yine deneyim ile tecrübeye göre değişen miktarlarda kazançlar elde ederler.

Tüm bunlara bakıldığında bankacılık ve sigortacılık maaşları 2800 TL’den başlayan miktarlarla başlar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi deneyim ve tecrübeye göre bu kazançlar artış gösterir.

Yürüyerek Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma

Evde Paketleme İşi Yaparak Para Kazanma

Belçika da Yaşam ve Maaşlar

 


2 Yorum
 1. […] Bankacılık ve Sigortacılık Maaşları […]

 2. […] Bankacılık ve Sigortacılık Maaşları […]

Cevapla

Your email address will not be published.