Astrofizikçi Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

1

Astrofizikçi Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

Astrofizikçi nasıl olunur? Başlığı altında, bu meslek üzerine kariyer yapmak isteyenlerin cevap aradığı birçok soru hakkında bilgiler verdik. Astrofizikçi maaşları ve meslek hakkında ihtiyacınız olan detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Astrofizikçi Kimdir?

Astrofizikçi uzaydaki cisimlerin ve gezegenlerin üzerinde araştırma yapan ve bulunan verileri daha önceki verilerle birleştirerek farklı bulgular yapmak üzere çalışma yapan kimselerdir.

Bu çalışmaları resmi ve dikkate değer şekilde yapabilmek için, öncelikte bu işin uzmanı olmak yani üniversite eğitimi almak gerekir.

Gök fiziği bilimi ile ilgilenen astrofizikçiler, gök cisimlerinin hareketlerinin ve yerlerinin incelenmesi için çeşitli çalışmalar yaparlar.

Birçok teknolojik unsurun kullanıldığı inceleme esnasında kullanılan malzemeler de ciddi anlamda pahalıdır. Bu nedenle bu mesleği icra edenler daha çok uzay bilimleri ile ilgilenen firmalarda ya da devlet kurumlarında görev yaparlar.

Astrofizikçi Ne İş Yapar?

Tüm dünyada sınırlı sayıda olan üniversitelerde eğitim gören astrofizikçiler, uzay bilimleri üzerinde çeşitli çalışmalar yaparlar. Astrofizikçilerin genel olarak görev ve sorumlulukları şunlardır;

  • Astronomi ve uzay bilimleri hakkında akademik çalışmalar yapmak,
  • Uzay görüntülerini inceleyerek yeni bulgular elde etmek,
  • Uzay ve tüm gezegen hakkında bilimsel çalışmaları yürütmek,
  • Kimya ve fizik dallarından faydalanarak uzay bilimlerinin gelişmesini sağlamak,
  • Uzay hakkında çeşitli analizler yaparak yeni gelişmelerin tespitini yapmak,
  • Astronomi ve uzay ile alakalı sunumlar yaparak gerekli mercileri bu konuda bilgilendirmek,

Astrofizikçilerin yaptıkları işlerden bazılarıdır.

astrofizikci-nasil-olunur
Astrofizikçi nasıl olunur?

Astrofizikçi Nasıl Olunur?

Astrofizikçi nasıl olunur? Sorusunun cevabına gelecek olursak, bu alanda kariyer yapmak için fizik, astronomi ve astrofizik, uzay bilimleri ve teknolojileri, astronomi ve uzay bilimleri gibi üniversite bölümlerinin herhangi birinden mezun olmak ve bu alanda çalışmalar yapan yerlerde tecrübe kazanmak gerekir.

Alınan bu eğitimlere sahip kişilerin aynı zamanda araştırmacı kimliklerinin olması da önemlidir. Teknolojik yeniliklere açık olan ve çalışmalarını bu kapsamda sürdüren kişilerin, meslekte başarılı olmaları mümkündür.

Bu bölümlerden mezun olmakla birlikte kişinin kimya, fizik ve matematik gibi çeşitli bilimlerde kendisini geliştirmesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü astrofizik bilimi, bu sayılan branşlar ile de alakalıdır. Hepsi bir bütün halinde olduğu için, kişinin farklı alanlarda da kendini geliştirecek özelliklere sahip olması meslek başarısı için önem taşır.

Astrofizikçi İş İmkanları Nelerdir?

Astrofizikçi iş imkanları şüphesiz ki birçok meslek dalına göre biraz daha kısıtlıdır. Çünkü uzay bilimleri gibi önemli bir konuda faaliyet yapmak, ciddi maliyetler gerektirir. Bu yüzden bu alanda çalışma yapan şirketlerin sayısı oldukça azdır.

Ancak devlet bünyesinde faaliyet gösteren kurum sayısı özel sektöre göre daha fazladır. Çin, Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde uzay bilimleri konusunda ileri seviye faaliyet gösterirler. Ülkemizde ise Türkiye Uzay Ajansı, astrofizikçi kişilerin iş bulabilecekleri resmi kurumlardan biridir.

Amerika’da ve dünyada ise bu alanda en fazla öne çıkan hiç şüphesiz ki NASA adlı kurumdur.

Astrofizikçi Maaşları Ne Kadar?

İş bulma imkanları kısıtlı olsa da astrofizikçi maaşları oldukça yüksektir. Türkiye’de astrofizikçilerin maaşları 40.000 TL ile 90.000 TL arasında değişmektedir. Amerika’da ise NASA bünyesinde görev yapan astrofizikçi akademisyenler, 60.000 doların üzerinde maaş alırlar.

Kişinin yönetici olması ve mesleğinde kendini ispatlamış olunması durumunda, dolayısıyla maaşlar da daha fazla olacaktır.

Makine Mühendisi Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

10 bin TL maaş alan meslekler


1 Yorum
  1. […] Astrofizikçi nasıl olunur? […]

Cevapla

Your email address will not be published.