İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

3

İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

Türkiye’de inşaat sektörünün gelişmiş olması sebebiyle, inşaat mühendisi nasıl olunur? Sorusu, en fazla cevap aranan mesleki sorulardan biridir. Sektörün gelişmiş olması ve her yıl mezun veren inşaat mühendisi sayısının fazla olması nedeniyle, inşaat mühendisi maaşları birçok mühendislik dalına göre biraz daha düşüktür. Ancak iş bulma imkanları fazla olması sebebiyle, inşaat mühendisliğine olan ilgi oldukça fazladır.

İnşaat Mühendisi Kimdir?

Her türlü inşaat faaliyetlerinde yapının tasarlanması ve inşaatın başından sonuna kadar doğru bir şekilde takibinin yapılmasında görev alan kimselerdir diyebiliriz.

İnşaat mühendisliğinin tanımını bu şekilde yaparken, bu unvanı alabilmek için kişilerin üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümünden mezun olmaları gerektiğini de hemen belirtelim.

İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur
İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur

İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur?

Üniversitelerin 4 yıllık inşaat mühendisliği bölümünden mezun olmak, inşaat mühendisi nasıl olunur? Sorusuna verebileceğimiz ilk cevaptır.

Genellikle üniversite bölümleri için lise eğitimlerinin ve bölümlerin fazla bir önemi olmasa da, lisede eşit ağırlık ve sayısal gibi bölümlerden mezun olmak inşaat mühendisi olabilmek için avantaj sağlamaktadır.

Üniversitelerin 4 yıllık inşaat mühendisliği bölümünden mezun olan kişilerin, staj sürelerini de sorunsuz bir şekilde tamamlamış olmaları önemlidir.

İnşaat mühendisi olabilmek için uygulanan yapı stajının toplam süresi 30 gündür. Bununla birlikte kişi yüksek inşaat mühendisi olmak istiyorsa,  4 yıllık inşaat mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra, 2 yıl boyunca da yüksek lisans yapması gerekir.

Yüksek lisansını tamamlayan kişiler inşaat mühendislerinin aksine, yüksek inşaat mühendisi unvanı ile anılırlar. Kamu alanında mesleğini sürdürmek ve özellikle de müfettiş olarak görev almak isteyen bireyler ise, bu eğitimleri bitirdikten sonra KPSS sınavına girmeli ve bu sınavdan başarılı sonuçlar almalıdır.

İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar?

İnşaat mühendislerinin genel görev ve sorumluluklarından bazıları şunlardır;

  • Projenin başından sonuna kadar sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için kendisine verilen görev ve sorumlulukları eksiksiz bir şekilde yerine getirirler.
  • İnşaatta bulunan eksikliklerin giderilmesi için gerekli incelemelerin yapılması ve ilgili yerlere sunulması, yine inşaat mühendislerinin görevleri ve sorumlulukları arasında yer alır.
  • Sağlıksız binalarının olması can ve mal kaybına neden olabileceği için, inşaat mühendisi tüm çalışma sürecinde yapının projeye ve yönetmeliğe uygun yapılıp yapılmadığını kontrol eder. Dolayısıyla inşaat faaliyetinde ki farklı çalışmaları incelemek ve gerektiğinde müdahale etmek, inşaat mühendislerine verilmiş doğal sorumluluklardan biridir.
  • İnşaatın depreme dayanıklılık konusunda, mevzuata uygun bir şekilde devam edip etmediğinin denetimini yaparlar.

İnşaat Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

İnşaat mühendisleri ortalama 7.500 TL maaş alırlar. Henüz mesleğe yeni başlamış bir inşaat mühendisi maaşı ise, ortalama 5300 TL’dir. Kişinin iş hayatındaki deneyimi ve yöneticilik durumuna göre inşaat mühendisi maaşları 17 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.

Ancak 2 yıllık ek bir eğitimle yüksek inşaat mühendisi olmak, iş bulma ve daha fazla gelire sahip olma imkanını artıracaktır.

Jinekolog Nasıl Olunur

Laborant Nasıl Olunur

Önemli SEO Kuralları Neler?

 

 


3 Yorum
  1. […] İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur […]

  2. […] İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar? […]

  3. […] İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar? […]

Cevapla

Your email address will not be published.