Son Yılların En İyi İcatları

0

Son Yılların En İyi İcatları

Son zamanların en iyi icatları  Hiç merak ettinizmi gelin hep birlikte inceleyelim. İşte son yılların en iyi icatları. Buluşların çoğu, önceki fikirlerin ve kavramların bir sonucu olarak ortaya çıkar ve 3D baskı da bunlardan biridir.

Günümüz 3D yazıcılarında kullanılan katmanlama yönteminin ilk uygulaması 19. yüzyılın sonlarında topografik haritaların imalatında gerçekleşti ve bildiğimiz şekliyle 3D baskı  1980 de ilk olarak ortaya çıktı.

Bununla birlikte, daha ucuz üretim yöntemlerinin ve açık kaynaklı yazılımların yakınsaması, son yıllarda 3D baskıda bir devrim yarattı. Günümüzde teknoloji, düşük maliyetli araba parçalarından köprülere, daha az ağrılı bale terliklerine kadar her şeyin üretiminde kullanılmakta ve hatta yapay organlar için bile düşünülmektedir.

  1. E-sigaralar

Teknolojinin bileşenleri onlarca yıldır var olsa da ilk modern e-sigara 2006’da tanıtıldı. O zamandan beri, cihazlar geleneksel sigaralara alternatif olarak çılgınca popüler hale geldi ve aromalı meyve suyu kullanımı gibi yeni trendler Juul gibi şirketlerin başarısına katkıda bulundu.

Artırılmış gerçeklik

Bilgileri gerçek zamanlı olarak iletmek için dijital grafiklerin canlı görüntülerin üzerine yerleştirildiği artırılmış gerçeklik, bir süredir ortalıkta.

Ancak son zamanlarda, daha güçlü bilgi işlem donanımının gelişini ve ARToolKit olarak bilinen ve teknolojinin gerçekten yükseldiği açık kaynaklı bir video izleme yazılımı kitaplığının oluşturulmasının ardından.

PokémonGo oyunu ve Snapchat filtreleri gibi akıllı telefon uygulamaları, modern artırılmış gerçeklik uygulamalarının sadece iki küçük popüler örneğidir. Teknoloji, üretim, sağlık hizmetleri, seyahat, moda ve eğitimde bir araç olarak benimseniyor.

Son Yılların En İyi İcatları
Son Yılların En İyi İcatları
  1. Doğum Kontrol Yaması

Bin yılın ilk yılları, aile planlamasında hala sadece kadınlara odaklanan ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı hiçbir şey yapmayan bir yenilik getirmiştir. Yine de, doğum kontrol yaması ilk olarak 2002’de Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürüldü ve kadınların istenmeyen gebelikleri önlemesini çok daha kolay hale getirdi.

Plastik bant, doğum kontrol haplarında bulunan aynı östrojen ve progesteron hormonlarını içerir ve bunları, insanların tütün ürünlerini bırakmalarına yardımcı olmak için nikotin bantlarının yaptığı gibi sağlar.

  1. blok zinciri

Tam olarak anlamasanız bile muhtemelen duymuşsunuzdur. Blok zincirinin en basit açıklaması, taraflar arasındaki işlemleri kaydetmenin kusursuz bir yolu olmasıdırtarafların yalnızca ekleyebileceği ve blok zincirinin günlüğe kaydedildiği ve depolandığı bir eşler arası ağın tüm üyeleri için şeffaf olan paylaşılan bir dijital defter.

 

Teknoloji ilk olarak 2008 yılında ilk merkezi olmayan kripto para birimi olan Bitcoin’i oluşturmak için kullanıldı, ancak o zamandan beri finans sektörü ve diğer endüstriler tarafından para transferleri, tedarik zinciri izleme ve gıda güvenliği dahil sayısız kullanım için benimsendi.

  1. Kapsül Endoskopi

90’larda ışık yayan elektrotlar, görüntü sensörleri ve optik tasarımdaki gelişmeler, ilk olarak 2001 yılında hastalarda kullanılan kapsül endoskopinin ortaya çıkmasına neden oldu. Teknoloji, hastanın yutacağı bir vitamin hapı boyutunda küçük bir kablosuz kamera kullanıyor.

  1. Modern Yapay Pankreas

Daha resmi olarak kapalı döngü insülin dağıtım sistemi olarak bilinen yapay pankreas, 70’lerin sonlarından beri ortalıktaydı, ancak ilk versiyonlar bir dosya dolabı boyutundaydı. Son yıllarda, öncelikle tip 1 diyabet tedavisinde kullanılan yapay pankreas taşınabilir hale geldi. İlk yapay pankreas 2016 yılında ABD’de kullanım için onaylandı.

Sistem sürekli olarak kan şekeri seviyelerini izler, gerekli insülin miktarını hesaplar ve bunu küçük bir pompa aracılığıyla otomatik olarak verir. İngiliz çalışmaları, bu cihazları kullanan hastaların ideal glikoz seviyesi aralığında daha fazla zaman geçirdiğini göstermiştir.

Aralık 2019’da FDA, UVA tarafından geliştirilen Control-IQ adı verilen yapay pankreasın daha da gelişmiş bir versiyonunu onayladı.

  1. E-Kitap

Sony, genellikle e-mürekkep olarak adlandırılan mikrokapsüllüelektroforetik ekran kullanan bir e-okuyucu yayınlayan ilk şirketti. Gözü yormayan ve daha az güç tüketen kağıt üzerindeki mürekkebi taklit eden e-mürekkep teknolojisi, 70’lerden beri mevcuttu, ancak e-okuyucuların yeniliği, e-kitaplara yönelik daha geniş talep ortaya çıktı.

Sony, 2007’deki ilk çıkışından sonra Amazon’un Kindle’ı tarafından hızla geride bırakıldı. E-okuyucuların popülaritesi, tabletlerin ve akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla azaldı, ancak yine de dünya çapında kitap kurtlarından sadakatlerini emretmeye devam ettiler.

Eminiz ki sizde hayatımıza bir şekilde giren ve çokça duyduğumuz bu son yılın icatlarının ne zaman ortaya çıktığını bilmiyordunuz.

En Karlı İşletme Fikirleri

Çocukları Soğuk Havadan Korumak


Cevapla

Your email address will not be published.