Pizza Dükkanı Açma Maliyeti ve Gerekenler

1

Pizza dükkanı açma maliyeti, açılacak dükkanın bayilik veya üretim sistemi ile çalışıp çalışmayacağına göre farklılıklar gösterebilir. Herhangi bir pizza markasının bayiliğini almak hazır bir müşteri kitlesine ulaşmak için fayda sağlarken, kendi markasını yaratmak isteyenler için ise kar oranları daha yüksektir.

Pizza kültürünün Türkiye’de her geçen gün artmasının yanı sıra dünyada da önemli bir yemek kültürü olması, pizzacı açmayı birçok insan için daha cazip hale getirmektedir.

Pizza Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadar?

Pizza dükkanı açmak için yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir marka çatısı altında bayi açmak şeklinde maliyetleri hesaplamak gerekir. Bunun için açılacak dükkanın maliyetlerine etki eden çeşitli faktörler vardır. Pizza dükkanı açmanın maliyeti için değişikliğe sebep olacak faktörler şunlardır;

 • Çalıştırılacak kişi sayısı ve bu kişilere verilecek ortalama maaşlar,
 • Açılacak dükkanın bulunduğu şehir ve şehirdeki konumu,
 • Dükkanın büyüklüğü,
 • Yapılacaksa dekorasyon çalışması giderleri,
 • Servis ağının kullanımında ihtiyaç duyulacak araç ve gereçler,

Gibi çeşitli unsurlar pizza dükkanı açmanın maliyeti için belirleyici rol oynamaktadır.

Açılacak dükkanın mülkiyetinin yatırımcı da olması, maliyetlerin önemli ölçüde düşmesine neden olur. Ancak dükkanın kira olması durumunda düzenli bir maliyetin söz konusu olması mümkündür.

Pizza dükkanı açmak için ortalama olarak ihtiyaç duyulan dükkan büyüklüğü yaklaşık 150 metrekare civarındadır. Dükkanın biraz daha büyük olması ferah bir ortamın oluşması ve müşteri çekmek için faydalı olacaktır. Düzenli kira bedelleri de dahil olmak üzere dükkanın açılacağı şehre bağlı olarak pizzacı dükkanı açma maliyetleri, 150 bin TL ile 300 bin TL arasında farklılık göstermektedir.

Maliyet aralığının bu kadar farklı olması, bayisi açılacak markanın istediği tutar ve farklı birçok kritere bağlı olmaktadır.

pizza-dukkani-acma-maliyeti
Pizza Dükkanı Açma Maliyeti

Pizza Dükkanı Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Pizza dükkanı açabilmek için faaliyet gösterecek dükkanın ve başvuru sahibinin çeşitli şartları karşılıyor olması gerekir.

 • Dükkan kira ise dükkan kira sözleşmesinin fotokopisi
 • Dükkan sahibine ait adli sicil kaydının fotokopisi,
 • 2 tane vesikalık fotoğraf,
 • Kimlik belgesinin fotokopisi,
 • Dükkan açma başvurusu için beyan formu,
 • Esnaf ve sanatkarlar odası kaydının yapılması,
 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Yapı kullanım izni ve yapının dükkanın sınıfına uygun nitelikler taşıdığını gösteren belgeler,
 • İtfaiye uygunluk ve hijyen belgeleri,

Pizzacı açmak için gereken belgeler ve şartlar olarak öne çıkmaktadır.

Pizzacı Dükkanı Açmanın Kar Marjı Nedir?

Tıpkı pizzacı dükkanı açma maliyeti gibi, pizzacı açmanın kazancı da benzer faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Özellikle açılacak dükkanın bulunacağı lokasyon, kar oranının artmasındaki en önemli faktörlerden biridir.

Bunun yanı sıra dükkanın gelişmiş bir servis ağına sahip olup popüler markalardan birinin bayisi olması da, kazançların artmasına neden olacaktır. Bayilik alınacak markanın popülerliği de insanların işletmenizi tercih etmesindeki önemli nedenler arasındadır. Bunun için mümkün olduğu kadar marka araştırması yaparak hareket etmek önemlidir.

Pizza dükkanı açma maliyeti ve genel kazanç durumu bu şekildedir. Sizde pizza dükkanı açma maliyeti hakkında paylaşmak istediklerinizi, yorum kısmından iletebilirsiniz.

İlginç Girişimcilik Fikirleri

Üniversite Öğrencileri İçin Para Kazanmanın Yolları


1 Yorum
 1. […] Pizza Dükkanı Açma Maliyeti ve Gerekenler […]

Cevapla

Your email address will not be published.