Pikan Cevizi Yetiştiriciliği

1

Pikan Cevizi Yetiştiriciliği

Pikan cevizi, faydalı besinlerdendir ve de doğru koşullarda yetiştirilebilmektedir. Pikan cevizi yetiştiriciliği hakkında bilgi almak için makalemizi okumalısınız.

Pikan cevizi yetiştiriciliği, son dönemlerde yeniden merak konusu haline geldi. Sağlık için oldukça faydalı olan ve farklı coğrafyalarda yetişebilen birçok meyve bulunmaktadır. Bu meyvelerden bir tanesi de pikan cevizidir. Sahil cevizi ya da Kıbrıs cevizi olarak da adlandırılabilen pikan cevizi pikan ağacında yetişen bir meyvedir. Peki, pikan cevizi nedir? Nerede ve nasıl yetiştirilir?

Pikan cevizi, yetiştiriciliği ülkemizde yüksek oranda gerçekleştirilmese de son dönemlerde ünlenmeye başlamıştır. Pikan cevizinin raf ömrünün oldukça uzun olması, uzun süreler tüketilmesi ve de bilinen meyvelere göre satış fiyatının daha yüksek olması üreticilerin ilgisini arttırmaktadır.

Pikan Cevizi Nedir?

Pikan cevizi ağacında yetişen besin değerleri oldukça yüksek bir meyvedir. Yüksek miktarda antioksidan içermesi pikan cevizinin faydalı meyveler arasında yer almasını sağlamaktadır. Direkt olarak tüketilebilmesinin yanı sıra tatlı yapımında kullanılabilmekte ve de kuru yemiş olarak da tüketilebilmektedir.

Normal cevizden farkı daha ince ve uzun bir yapıda olmasıdır. Oldukça düşük maliyetler ile yetiştiriciliği yapılabilen pikan cevizi, ceviz yetiştiriciliği yapanlar tarafından da yetiştirilebilmektedir.

Pikan cevizi, besin değerleri bakımından normal cevize benzemektedir. Normal cevize oranla bakıldığında yağ oranı daha fazla olsa da E, A ve C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. İçerisinde magnezyum ve folik asit bulundurması ile bağışıklık sistemini güçlendirebilmektedir.

Şeker hastalarının tüketmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır ve de içerisinde çinko da bulunur. Kolesterolü yüksek olan kişiler için de oldukça faydalı görülmektedir.

Pikan Cevizi Yetiştiriciliği
Pikan Cevizi Yetiştiriciliği

Pikan Cevizi Ağacı Nerede Yetişir?

Pikan cevizi yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler “pikan cevizi ağacı nerede yetişir?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Pikan cevizi ağacı yetiştirebilmek için iklim koşullarının önemi büyüktür. Bu ağaç genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinin iklimleri ile uyum sağlayabilmektedir.

Bu bölgelerde tarım ile uğraşanlar kolaylıkla pikan cevizi yetiştirebilir. Buradan anlaşılacağı üzere pikan cevizi ılıman iklime ihtiyaç duymaktadır. Bu meyvenin yetiştirilmesinde iklim koşulları önemli olsa da toprağın durumu ve derinliği gibi unsurlarda önem taşımaktadır.

Pikan Cevizi Ne Zaman Yetiştirilmeli?

Pikan cevizi ne zaman yetiştirilmeli? sorusunun cevabı da oldukça önemlidir. Öncelikle pikan cevizi ağacının yetiştirilmesinin oldukça uzun bir süreç olduğu bilinmelidir. İlk olarak büyük miktarda bir yetiştiricilik söz konusu ise toprağın ph değerinin ölçülmesi ve toprak derinliğinin hazırlanması gerekmektedir.

Pikan cevizi ağacının yetiştirilmesinde toprak derinliğinin 2 metre olarak ayarlanması ve bu şekilde dikim gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise pikan cevizi ağacının köklerinin yaklaşık 3 metreye kadar uzayabilmesidir.

Erkek ve dişi olarak iki çeşit çiçek veren pikan cevizi ağacının yetiştirmek için erkek ve dişi olarak iki ayrı çiçek veren tohumların dikilmesi gerekmektedir. Tüm koşullar sağlandıktan sonra pikan cevizi ağacının dikimi sonbahar aylarında yapılmalıdır. Yaklaşık olarak ekim aylarında dikim gerçekleşmelidir.

Doğru ve düzenli bir yetiştiricilik ile 5 ya da 6 yıl içerisinde pikan cevizi elde etmek mümkündür. Bu süre geçirildikten sonra bir pikan cevizi ağacından yaklaşık olarak 40 ile 80 kilo arası pikan cevizi alabilmek mümkündür.

 

Pikan Cevizi Nasıl Yetiştirilir?

Pikan cevizi yetiştiriciliği, normal ceviz yetiştiriciliğine oldukça yakındır. Bu nedenle “pikan cevizi nasıl yetiştirilir?” sorusu ile “ceviz nasıl yetiştirilir?” sorusunun yanıtları oldukça benzerdir. Bu ağacın yetiştirilmesinde dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır.

Öncelikle pikan cevizi ağacının yapısı sert ve kırılgan olduğu için ağacın kuvvetli rüzgarlardan korunması gereklidir. Bu nedenle dikim yapılan bölge önemlidir. Ağaç boylarının yaklaşık 50 metreye kadar yükselebildiği de unutulmamalıdır.

Rüzgârdan korunmasının yanı sıra toprağın düzenli olarak nemli tutulması da çok önemlidir. Pikan cevizi ağacının nemli tutulması için yetiştirilen iklimin doğru olması, gece ve gündüzler arasında sıcaklık farkının en az olduğu bölgelerde yetişmesi gerekmektedir.

Bu ağaçtan ürün alabilmek için yetiştirilen sıcaklığın ortalama 20 derecelerde bulunması gereklidir. Tüm bunların yanı sıra ağacın düzenli olarak temizlenmesi ve yabancı otlardan arındırılması da önemlidir. Yetiştiriciliği oldukça uzun bir zaman alabilse de pikan cevizi ağacı yetiştirmek az maliyetli ürün yetiştiriciliklerinin arasında yer almaktadır.

İnternetten Ne Satabilirim

Yürüyerek Para Kazandıran Uygulamalar

İç Mimar Maaşları Ne Kadar

Tüketici Mahkemesine Başvuru Nasıl Yapılır

 


1 Yorum
  1. […] Pikan Cevizi Yetiştiriciliği […]

Cevapla

Your email address will not be published.